Táto maličkosť je úžasný prejav lásky: Ani len netušíte, čo všetko je schopná spôsobiť! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Táto maličkosť je úžasný prejav lásky: Ani len netušíte, čo všetko je schopná spôsobiť!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: profimedia.sk
01.07.2016 08:00

RÍM - Bozk nie je len symbolom romantickej lásky a gestom vášne. Má aj určité terapeutické účinky, napríklad zmierňuje bolesti hlavy a chrbtice. Nedávna štúdia ukázala, že oxytocín, ktorý sa pri bozku uvoľňuje, môže zmierňovať bolesti, pretože má analgetické vlastnosti a schopnosť zmierňovať úzkosť a depresie časté u tých ľudí, ktorí trpia chronickými bolesťami. Priaznivých účinkov bozku na naše telo je pritom viac.


Muži po rozvode prestanú robiť jednu zvláštnu vec: Vedci prišli na to, prečo je to tak!

Bozk posilňuje imunitný systém. Počas desiatich sekúnd trvania bozku si vymeníme 80 miliónov baktérií, medzi ktorými je nepochybne streptokok alebo vírus Epstein-Barrovej, ktorý vyvoláva známu "chorobu z bozku" mononukleózu. Avšak aj táto výmena baktérií môže byť užitočná: "Sliny obsahujú časť mikrobioty, čo je naša vnútorná rezerva dobrých baktérií, a tým výmena baktérií pri bozku stimuluje imunitný systém zvyšovaním produkcie protilátok," vysvetľuje predseda Talianskej spoločnosti pre endokrinológiu Andrea Lenzi.

"Keď bozkávame partnera, ale aj deti alebo dokonca zvieratá, ktoré milujeme, stimuluje sa sekrécia hormónov s pozitívnymi účinkami," vysvetľuje Lenzi. Medzi ne patrí dopamín, endorfín a serotonín. Preto často pri vášnivom bozku tlčie srdce rýchlejšie a potíme sa. "Bozky prebúdzajú sériu hormónov, od kortizolu po mužské a ženské hormóny a endokrinné neurotransmitery, ktoré majú komplexný pozitívny vplyv na hormonálnu stabilitu," dodáva Lenzi.

Nie všetky bozky sú rovnaké, ale efekt, ktorý majú z psychologického hľadiska, je veľmi podobný. "Francúzsky bozk dvoch milencov sa veľmi líši od bozku dieťaťa, ale oba majú rovnakú podstatu - intímny kontakt," vysvetľuje psychologička Adele Fabriziová z Inštitútu klinickej sexuológie v Ríme. "Aj bozky na pozdrav sú prejavom citu a pozornosti voči druhému," dodáva.

Táto maličkosť je úžasný
Zdroj: thinkstock.com

Bozk je blahodarný aj pre starých ľudí. "Na tieto osoby, ktoré často žijú samy a trpia rôznymi chorobami, má bozk od vnúčaťa silný vplyv, pretože je uistením o citovom vzťahu a je mocným prostriedkom proti depresiám," cituje Fabriziovú taliansky týždenník L'Espresso.

Vášnivý bozk medzi mužom a ženou je najčastejšou podobou bozku vo filme aj v piesňach. "Je to gesto hlbokej intimity a v niektorých situáciách znamená viac než samotný sexuálny akt. Niektoré prostitútky sa napríklad odmietajú so zákazníkom bozkávať," hovorí Fabriziová. "Podľa mojich skúseností sa mnohé ženy sťažujú, že ich partner 'ide hneď na vec' a vynecháva bozkávanie. To sa mnohým ženám nepáči," uvádza. Muži si totiž väčšinou myslia, že vyvrcholením milovania je sexuálny akt, a mylne predpokladajú, že tak privodia viac potešenia i partnerke.

Tiež "bozky" našich štvornohých priateľov na nás majú blahodarný účinok. V štúdii Arizonskej univerzity sa uvádza, že klasický "bozk" od psa je akýmsi univerzálnym liekom pre náš imunitný systém, pretože baktérie prítomné v jeho črevách majú na náš organizmus podobný vplyv ako probiotiká. Vedci teraz overujú tieto závery na dobrovoľníkoch starších ako päťdesiat rokov, ktorí budú žiť najmenej tri mesiace v tesnom vzťahu so svojím psom a nebudú sa vyhýbať tomu, aby ho pobozkali na ňufák.


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články