Efekt prvej noci: Vedci zistili, prečo sa budíme, ak nespíme vo svojej posteli. Toto je dôvod! | Topky.sk

Štvrtok, 24. október 2019. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Efekt prvej noci: Vedci zistili, prečo sa budíme, ak nespíme vo svojej posteli. Toto je dôvod!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SCANquilt
08.07.2016 08:30

NEW YORK - Prebudiť sa uprostred noci v hotelovej izbe, v dome priateľov alebo dokonca vo svojej detskej posteli počas návštevy u rodičov, môže byť znepokojujúci zážitok. Zmysly zaplavia vedomie nezvyklého prostredia nasledované záchvevmi paniky a človek sa cíti dezorientovaný. Vnútorný kompas sa chvíľu bezmocne pretáča, než mu dôjde, kde vlastne je, a prečo mu tam nič nepripadá povedomé.


Prekliatie 21. storočia: TÚTO vec rozhodne nepodceňujte, môže mať vážne následky pre zdravie

Nasledujúce ráno sa potom spáč prebudí bez potrebného odpočinku, a stále zo seba striasa hmlu nekvalitného spánku, zatiaľ čo tápavo zháňa prvú rannú kávu. Nasledujúca noc už našťastie býva podstatne ľahšia. To všetko podľa tímu vedcov z americkej Brownovej univerzity patrí do takzvaného "efektu prvej noci", ktorý sa rozhodli preštudovať a výsledky skúmania zverejnili v časopise Current Biology.

S pomocou neurologických zobrazovacích techník vedci zistili, že pri spánku na novom mieste zaspí len polovica mozgu, zatiaľ čo tá druhá zostáva čiastočne hore na akejsi "nočnej hliadke".

Efekt prvej noci: Vedci
Zdroj: thinkstock.com

Táto funkcia slúži ako "nástroj pre prežitie v neznámom a potenciálne nebezpečnom prostredí", kedy bdelejšia časť mozgu má schopnosť vyburcovať spáča pri akomkoľvek nezvyklom vonkajšom podnete.

Ide o podobný druh "spánku len jednej mozgovej hemisféry", ako majú morské cicavce a niektoré vtáky, vysvetlila spoluautorka štúdie Juka Sasakiová. "Delfíny a veľryby spia len jednou mozgovou hemisférou, zatiaľ čo druhá zostáva hore," dodala. "A naše mozgy môžu mať miniatúrny systém podobný tomu, aký majú delfíny a veľryby."


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články