Číňania dokončujú najväčší teleskop na svete: Tisíce ľudí prišli o domov kvôli mimozemšťanom! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Číňania dokončujú najväčší teleskop na svete: Tisíce ľudí prišli o domov kvôli mimozemšťanom!

Číňania sa chcú s mimozemšťanmi spojiť ako prví
Číňania sa chcú s mimozemšťanmi spojiť ako prví
Zdroj: Twitter/RT
20.02.2016 14:00

PEKING - Čína si stanovila nesmierne ambicióznu úlohu. Niektorí kritici by však dodali, že aj utopickú. Krajina draka sa rozhodla, že urobí všetko pre to, aby ako prvá na svete nadviazala kontakt s inteligentnými bytosťami z vesmíru.


Číňania budujú najväčší teleskop na svete, ktorý by mal byť schopný odrážať signály zo vzdialených častí vesmíru. Z miesta, kde sa bude teleskop nachádzať, preto vysídlili asi 9 000 ľudí a ako odškodné im dali finančnú náhradu. Zariadenie bude mať priemer pol kilometra a bude sa skladať zo 4 450 trojuholníkových panelov, odrážajúcich rádiové signály z vesmíru.

Revolučné astronomické VIDEO: Vedci prvý raz zachytili svetlo z tajomných čiernych dier

Teleskop je navrhnutý tak, aby sa dokázal pohybovať, otáčať a pretvárať. Unikátny projekt, na ktorom Číňania začali pracovať už v roku 2011, bude stáť dokopy viac ako 165 miliónov eur. Trúfalé dielo pokorí aj doteraz najväčšie Arecibo Observatory v Puerto Rico. Podľa vedcov bude môcť kontrolovať dvakrát väčšiu plochu oblohy ako Arecibo a Číňania veria, že bude schopný okrem zachytenia inteligentného signálu skúmať aj počiatky vesmíru. Dokončený by mal byť podľa China Daily už v júni a jeho prevádza bude spustená v septembri.

...


Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Twitter/RT, Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články