°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Tajná misia USA do vesmíru: Pripravujú rozmiestnenie zbraní okolo Zeme?!

Zdroj: SITA
12.12.2012 11:00

NEW YORK - Americké letectvo včera z floridského Mysu ​​Canaveral opäť vyslalo do vesmíru tajomný automatický miniraketoplán X-37B. Informoval o tom denník The Los Angeles Times. Ide o tretiu vesmírnu misiu takéhoto stroja. Jej účel a náklad miniraketoplánu sú opäť tajné. Naposledy iné zariadenie tohto typu známe tiež ako Orbital Test Vehicle strávilo vo vesmíre 15 mesiacov; z misie sa vrátilo tento rok v júni.


Americké letectvo informuje o tom, kedy miniraketoplán vzlietol a kedy pristál. Všetky ostatné informácie sú utajované. Skúšky stroja preto vyvolali špekulácie napríklad o prípravách zbraňového systému na obežnej dráhe okolo Zeme, ktorý by napríklad mohol zneškodňovať nepriateľské satelity.

Tajná misia USA do
Zdroj: SITA

Pentagón opakovane uviedol, že miniraketoplán slúži len ako testovacie zariadenie pre iné technológie. Stroj je dlhý asi deväť metrov. Rozpätie krídel má približne 4,5 metra. Veľkostne zodpovedá asi pätine bežného raketoplánu a vo vesmíre vie získavať energiu pomocou solárnych panelov.

X-37B je druhým vesmírnym aparátom, ktorý dokázal bez posádky automaticky pristáť na letisku po ukončení vesmírnej misie. Primát sa pripisuje sovietskemu raketoplánu Buran, ktorý v automatickom režime absolvoval jediný let v roku 1988.

Americký miniraketoplán vyvinula spoločnosť Boeing. Do vesmíru ho vyniesla raketa Atlas V. Na misii by potom mal stráviť deväť mesiacov. Do vesmíru teraz opäť letí miniraketoplán, ktorý uskutočnil vôbec prvý skúšobný let v roku 2010. Vtedy tam pobudol 225 dní.

Tajná misia USA do
Zdroj: SITA

Tajná misia USA do
Zdroj: SITA


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články