Sobota, 1. apríl 2023. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

K Zemi sa rýchlosťou 1500 km/s rúti slnečná búrka, vrchol o šiestej večer!

Solárna búrka vyvrcholí podvečerGaléria fotiek (1)
Solárna búrka vyvrcholí podvečer
Zdroj: YouTube

PRAHA - K planéte Zem sa rúti obria slnečná búrka, ktorá nás zasiahne dnes. Ľuďom by nemala ublížiť, zato však hrozia výpadky prúdu alebo problémy v leteckej doprave.


Prúd elektricky nabitých častíc sa zo Slnka uvoľnil vo štvrtok pri mohutnej erupcii slnečnej škvrny, ktorú vedci označujú číslom 1520. Búrka sa rúti k našej planéte rýchlosťou takmer 1500 kilometrov za sekundu. V blízkosti Zeme by jej rýchlosť mala klesnúť na približne polovicu.

Prvá časť búrky dorazila k planéte ešte predpoludním. Hlavná fáza sa podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) očakáva podvečer okolo šiestej hodiny.

Prúd vyvrhnutých častíc pri kontakte s atmosférou Zeme vytvorí veľkú polárnu žiaru, ktorá by pri bezoblačnom počasí mohla byť vidieť i na našom území. Experti očakávajú výpadky v elektrických rozvodných sieťach, sieťach pre mobilné telefóny a menšie problémy by mohla mať aj letecká doprava. Týka sa to najmä oblastí severnej Európy a Kanady.

K Zemi smeruje aj veľké množstvo ultrafialového žiarenia, ktoré už zaregistrovali meracie stanice v Nórsku, Írsku a Taliansku. Slnečná aktivita zvyčajne kolíše v zhruba jedenásťročných cykloch. Od roku 2010 znova rastie a solárne sú silnejšie a častejšie, napísal portál tn.cz. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články