Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Pre obete jedovatého kalu vydražia komunistické diela

Škody po toxickom kale
Škody po toxickom kale

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda predá stovky pamiatok z čias komunistického režimu, aby získala financie na kompenzácie pre ľudí postihnutých októbrovým únikom jedovatého kalu z hlinikárne na západe krajiny.

V pondelok o tom informoval štátny tajomník maďarského ministerstva spravodlivosti a verejnej správy Bence Rétvári. Ministerstvo podľa neho dúfa, že predajom 230 sôch a malieb komunistických lídrov získa niekoľko tisíc eur. "Charitatívna dražba sa uskutoční 6. decembra. Všetok zisk sa použije pre obete toxického úniku," povedal Rétvári.

Diela určené na predaj podľa Rétváriho zahŕňajú bustu Lenina v životnej veľkosti, maľby v štýle socialistického realizmu ako aj umelecké fotografie maďarských komunistických lídrov. Ako povedal, väčšina sa momentálne nachádza na povalách a v pivniciach vládnych budov, "kde na ne už 20 rokov padal prach". Zisk z aukcie komunistických diel dostane katolícka charita Caritas, ktorá ich prerozdelí obetiam katastrofy.

Jedovatý kal z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka 4. októbra zaplavil sedem obcí a zamoril 40 štvorcových kilometrov pôdy, ako aj vodné toky vlievajúce sa do Dunaja. Únik sa tak stal najhoršou ekologickou katastrofou v maďarskej histórii. Havária si vyžiadala 10 mŕtvych a okolo 150 zranených. Škody dosiahli vyše 200 miliónov eur. Vláda minulý týždeň sľúbila všetkým obetiam plné odškodnenie.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu