Nová chrípka: Najviac sú ohrozené deti | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Nová chrípka: Najviac sú ohrozené deti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
31.12.2009 11:41

LONDÝN - Deťom hrozí dvakrát vyššie riziko infikovania vírusom takzvanej prasacej chrípky než dospelým. Vyplýva to zo štúdie, ktorú uskutočnil britsko-americký tím odborníkov vedený Simonom Cauchemezom z Imperial College London.


Štúdie sa zúčastnilo 216 ľudí nakazených vírusom A (H1N1) a 600 ich rodinných príslušníkov alebo iných osôb, s ktorými mohli prísť doma do kontaktu. Z výsledkov vyplýva, že vírusom sa nakazil každý ôsmy človek, ktorý prišiel do kontaktu s chorým, čo predstavuje 12,5-percentné riziko nákazy. Oproti predchádzajúcim chrípkovým pandémiam je to však relatívne nízke číslo. U detí a osôb mladších než 18 rokov bolo riziko nákazy v porovnaní s dospelými vo veku 18 až 50 rokov až dvojnásobne vyššie. Celkovo najnižšie riziko infikovania zaznamenali odborníci u ľudí starších než 50 rokov. Potvrdili sa tak predchádzajúce tvrdenia, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje vírus A (H1N1) pre deti, pričom v mnohých prípadoch nemajú infikované deti žiadne symptómy.

Ďalším faktorom, ktorý experti počas tejto štúdie sledovali, bola dĺžka infekčnosti pacienta. Zistili, že priemerný čas medzi prejavmi symptómov chrípky a následného ochorenia inej osoby v domácnosti bola 2,6 dňa. Z toho vyplýva, že odporúčania, aby chorí zostali doma až sedem dní, nie sú pravdepodobne opodstatnené.

Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články