Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Irán odmieta obvinenia USA a spojencov z pokusov o únosy a vraždy disidentov na Západe

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images/Rainer Puster)

TEHERÁN - Irán v piatok odmietol obvinenia zo strany Spojených štátov a viac ako desiatky ich spojencov, že sa pokúsil zabiť alebo uniesť disidentov, novinárov a politických predstaviteľov v západných krajinách. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí označil tieto obvinenia za výmysly a za snahu odvrátiť pozornosť od „genocídy v Pásme Gazy,“ píšu agentúry AFP a Reuters.

„Spojené štáty, Francúzsko a ďalší signatári tohto protiiránskeho vyhlásenia musia niesť zodpovednosť za svoju podporu a poskytovanie útočiska teroristickým a násilníckym skupinám, čo predstavuje porušenie medzinárodného práva a podporu terorizmu,“ uviedol hovorca iránskeho rezortu diplomacie v piatkovom vyhlásení. Podľa Reuters Bakájí zrejme narážal na protiiránske ozbrojené opozičné skupiny so sídlom v Európe, ako napríklad Ľudoví mudžahedíni (MEK), ktorá bola kedysi označená za teroristickú organizáciu v USA aj EÚ, no v súčasnosti voľne pôsobí na Západe.

Iránsky hovorca tvrdí, že obvinenia „sú pokusom odvrátiť pozornosť verejnosti od najnaliehavejšieho problému súčasnosti — genocídy v okupovanej Palestíne“. Vlády západných štátov vrátane USA, Británie, Francúzska a Nemecka vo štvrtok v spoločnom vyhlásení odsúdili rastúci počet štátnych hrozieb zo strany iránskych spravodajských služieb na svojich územiach. „Sme jednotní v našom odpore voči pokusom iránskych spravodajských služieb zabíjať, unášať a obťažovať ľudí v Európe a Severnej Amerike, čo predstavuje jasné porušenie našej suverenity,“ uviedli.

Podľa Západu Irán spolupracuje s kriminálnymi sieťami

Iránske tajné služby podľa tohto spoločného vyhlásenia čoraz častejšie spolupracujú s medzinárodnými zločineckými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na novinárov, disidentov, židovských občanov a súčasných či bývalých politických predstaviteľov v Európe a Severnej Amerike.

Bakájí označil tieto obvinenia za výmysly. „Vznikli ako súčasť zákernej kampane iránofóbie zameranej na vyvíjanie tlaku na veľký iránsky národ,“ povedal. Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali vlády Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Albánska, Rakúska, Belgicka, Kanady, Česka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Španielska a Švédska.

Viac o téme: ObvineniaAtentátyUSAIrán
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu