Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

EÚ musí nájsť peniaze na obranu a uvoľniť dlhové pravidlá, zhodol sa summit: Vojenská pomoc Ukrajine

Zľava predseda Európskej rady António Costa, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádzajú na mimoriadny summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli.
Zľava predseda Európskej rady António Costa, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádzajú na mimoriadny summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli. (Zdroj: TASR/AP/Omar Havana)

BRUSEL - Európska únia by mala rýchlo nájsť financie na posilnenie obrany a bezpečnosti svojich členských krajín a umožniť im, aby mohli do svojich armád investovať bez obáv z porušovania dlhových a rozpočtových pravidiel ÚNIE. Zhodli sa na tom dnes prezidenti a premiéri 27 krajín EÚ na mimoriadnom summite venovanom európskej obrane a podpore Ukrajiny.

Najvyšší predstavitelia Únie v dohodnutom texte o obrane podľa nej súhlasili s výrazným zvýšením príspevkov na prezbrojenie Európy. Podrobnejšie znenie dohodnutých záverov by malo byť k dispozícii neskôr.

archívne video

Slovensko má svoje podmienky pred summitom EÚ, uviedol Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Mimoriadny summit zvolal predseda Európskej rady António Costa s cieľom rokovať o aktuálnej situácii na Ukrajine a európskej obrane, ktorá má podľa neho pomôcť Únii stať sa suverénnejšou a lepšie vybavenou na riešenie súčasných a budúcich bezpečnostných výziev. "Prežívame rozhodujúci moment pre Ukrajinu a európsku bezpečnosť," vyhlásil pri oznámení organizovania zasadnutia.

Stretnutie najvyšších predstaviteľov dvadsaťsedmičky sa koná po sérii summitov, na ktorých sa zúčastnili viacerí európski lídri. Tie vyvolalo oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o začatí rozhovorov s Ruskom o ukončení konfliktu na Ukrajine a jeho výzvy na zvýšenie výdavkov na obranu európskych krajín. Viacerí lídri v tejto súvislosti vyzývajú, že Európa by mala prebrať vedúcu úlohy v otázke podpory Ukrajiny a urýchliť znižovanie závislosti od Spojených štátov, iní zas volajú po zdržanlivosti.

Lídri 26 krajín EÚ chcú ďalej podporovať Ukrajinu, Orbán je proti

Prezidenti a premiéri 26 členských krajín Európskej únie sa dnes v Bruseli zhodli na vyhlásení, ktoré sľubuje ďalšiu podporu Ukrajine v obrane pred ruskou agresiou. Proti bol maďarský ministerský predseda Viktor Orbán, oznámil novinárom únijný činiteľ. Text preto nemá obvyklú záväznosť oficiálnych záverov summitu, na ktorých schválenie je potrebná jednomyseľnosť.

Viac o téme: SummitObranaRuskoEKUkrajina
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu