Štvrtok10. júl 2025, meniny má Amália, zajtra Milota

Horolezcov v Tatrách zasypala lavína: Horskí záchranári apelujú na správnu výstroj

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ZAKOPANÉ - Záchranári poľskej Tatranskej horskej záchrannej služby (TOPR) v nedeľu zasahovali pri lavíne, ktorá spadla z poľskej strany hraničného štítu Svinica a zasypala dvoch horolezcov. Ešte predtým prišli na pomoc žene, ktorá sa stratila a uviazla v náročnom teréne pod Rysmi. Informuje PAP.

Lavína, ktorá spadla zo severovýchodnej steny Svinice zasypala horolezcov v nedeľu predpoludním. Pád lavíny, ktorá strhla mužov zo steny, spozoroval z diaľky turista a následne TOPR zalarmoval aj jeden z horolezcov. Jeho spolulezec zostal uviaznutý pod lavínou niekoľko minút, dokázal ho však vyhrabať. Muža s krvácaním z úst a závratmi previezli záchranári spolu s lezeckým partnerom do nemocnice v Zakopanom.

archívne video

Lavínová nehoda vo Fľaške (Zdroj: hzs.sk)
Niekoľko hodín pred touto nehodou záchranári vyrazili aj k žene, ktorá bola v sobotu o 20. hodine nahlásená ako nezvestná. Po niekoľkohodinovom pátraní ju záchranári okolo polnoci našli v ťažko dostupnom teréne pod Rysmi. Turistka sa pri zostupe pošmykla, spadla niekoľko metrov a nebola schopná pokračovať v zostupe. Ženu zniesli do bezpečia.

Vzhľadom na čerstvý sneh zostáva na poľskej aj slovenskej strane Vysokých Tatier vyhlásený druhý (mierny) stupeň lavínového nebezpečenstva. TOPR apeluje na turistov, aby sa pohybovali v horách s maximálnou opatrnosťou a používali vhodnú zimnú výstroj vrátane mačiek, čakanov a lavínového vybavenia.

Viac o téme: HorolezciHorskí záchranáriPoľskoVysoké Tatry
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu