Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Austrálsky a čínsky premiér hovorili o tom, ako predchádzať vojenským incidentom

Anthony Albanese a Li Čchiang Zobraziť galériu (4)
Anthony Albanese a Li Čchiang (Zdroj: SITA/Mick Tsikas/Pool Photo via AP)

CANBERRA - Austrália a Čína podniknú kroky na zlepšenie vojenskej komunikácie, aby takto predchádzali incidentom, povedal v pondelok austrálsky premiér Anthony Albanese po stretnutí so svojím čínskym náprotivkom Li Čchiangom, ktorý je na návšteve Austrálie. Informuje o tom agentúra Reuters.

Minulý mesiac čínska stíhačka vystrelila svetlice do letovej dráhy austrálskej vojenskej helikoptéry. Incident sa odohral v medzinárodnom priestore v Žltom mori. Išlo o druhú podobnú udalosť v priebehu pol roka, ktorá narušila zbližovanie medzi oboma krajinami po rokoch napätých vzťahov.

archívne video

Šéf Smeru Robert Fico žiada, aby Richard Sulík vysvetlil všetko ohľadne jeho ranču v Austrálii (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Austrálsky premiér povedal novinárom, že na rokovaní poukázal na "problematické záležitosti v Tichomorí". Podľa agentúry Reuters tým narážal na obavy Austrálie z čínskej vojenskej expanzie na tichomorských ostrovoch. Ďalšími témami podľa Albaneseho boli ľudské práva a ruská invázia na Ukrajinu. Spomenul aj prípad čínsko-austrálskeho spisovateľa Jang Cheng-ťüna obvineného zo špionáže, ktorého v Číne podmienečne odsúdili na trest smrti.

Anthony Albanese a Li Čchiang
Zobraziť galériu (4)
Anthony Albanese a Li Čchiang  (Zdroj: SITA/Mick Tsikas/Pool Photo via AP)

Rozhovor podľa Albanesa pomohol obom premiérom hlbšie si uvedomiť záujmy oboch krajín, pričom poznamenal, že Austrália a Čína majú vzájomne doplňujúce sa ekonomiky a spoločné záujmy v oblasti riešenia zmeny klímy.

"Sú tu aj rozdiely..., preto je úprimný dialóg taký dôležitý. Za Austráliu dôsledne vyzdvihujeme dôležitosť toho, aby tento región a aj svet žili v mieri, stabilite a prosperite, kde jednotlivé krajiny rešpektujú suverenitu iných a dodržiavajú medzinárodné právo," povedal Albanese.

Čínsky premiér Li Čchiang hovorí cez stôl s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom
Zobraziť galériu (4)
Čínsky premiér Li Čchiang hovorí cez stôl s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom  (Zdroj: SITA/Lukas Coch/Pool Photo via AP)

Li označil rozhovor "za úprimný, hlboký a plodný", pri ktorom obaja predstavitelia dosiahli "vysokú úroveň zhody". Obe krajiny podľa neho rozšíria spoluprácu v oblasti energetiky a ťažobného priemyslu a Čína zahrnie Austráliu do svojho programu bezvízového styku.

Čínsky premiér Li Čchiang hovorí cez stôl s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom
Zobraziť galériu (4)
Čínsky premiér Li Čchiang hovorí cez stôl s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom  (Zdroj: SITA/Lukas Coch/Pool Photo via AP)

"Obaja sme zdôraznili dôležitosť udržiavania komunikácie a koordinácie s cieľom spoločne chrániť mier a prosperitu v regióne i mimo neho," oznámil Li. Premiéri ešte v pondelok absolvujú stretnutie s podnikateľskými lídrami v štáte Západná Austrália.

Viac o téme: ČínaAustrália
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu