Štvrtok25. júl 2024, meniny má Jakub, zajtra Anna, Hana, Aneta

Ministri krajín EÚ vyzývajú na obmedzenie pohybu ruských diplomatov v Európe

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PRAHA - Ministri zahraničných vecí z ôsmich krajín Európskej únie vrátane Českej republiky vyzvali EÚ, aby zakázala voľný pohyb ruských diplomatov po krajinách eurobloku a obmedzila ho len na krajiny, v ktorých sú akreditovaní. Vyplýva to z listu ministrov adresovanom šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi, do ktorého nahliadla agentúra Reuters.

"Slobodný pohyb po celom schengenskom priestore pre držiteľov ruských diplomatických a služobných pasov, akreditovaných v jednej hosťovskej krajine, uľahčuje škodlivé aktivity," uviedli ministri v liste datovanom na 11. júna.

archívne video

Súhrn vojny na Ukrajine - deň č. 829 (Zdroj: Facebook/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Hlavnou pracovnou náplňou veľkej časti ruských "diplomatov" v EÚ sú spravodajské aktivity, propaganda či dokonca príprava sabotáži, uvádzajú ministri zahraničných vecí Česka, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Holandska, Poľska a Rumunska. Poukazujú pritom na dôležitosť vyhostenia niektorých diplomatov a na to, že táto hrozba napriek tomu pretrváva.

"Veríme, že by EÚ mala prísne dodržiavať princíp reciprocity a obmedziť pohyb členov ruských diplomatických misií a ich rodinných príslušníkov len na územie štátu, v ktorom sú akreditovaní," uvádza sa v liste. Podľa ministrov by toto opatrenie výrazne zúžilo priestor pre operácie ruských agentov. Mnohé členské krajiny EÚ výrazne znížili počet ruských diplomatov na svojom území od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu z februára 2022. Česko a Poľsko navyše nedávno zadržali niekoľko ľudí podozrivých z podpaľačstva, ktorí podľa úradov konali na podnet Ruska, pripomína agentúra AFP.

Rusko roky podniká v Európe

"Rusko roky podniká v Európe rozsiahle operácie s množstvom obetí a poškodených dôležitých materiálov," uvádzajú ministri v liste. Zároveň vyzývajú Borrella, aby urýchlene predložil konkrétny návrh reštriktívny opatrení. V súvislosti s možnými odvetnými krokmi Moskvy ministri uvádzajú, že budú znesiteľnejšie než možné škody, ktoré môžu ruskí "diplomati-agenti" napáchať naprieč Európou.

Viac o téme: PohybDiplomatiObmedzenieRusko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu