Pondelok20. máj 2024, meniny má Bernard, zajtra Zina

Holandskí lídri strán sa dohodli na koaličnej vláde: Wilders premiérom nebude

Geert Wilders Zobraziť galériu (2)
Geert Wilders (Zdroj: SITA/AP)

HAAG - Krajne pravicový holandský populista Geert Wilders v stredu oznámil dohodu s ďalšími troma pravicovo orientovanými politickými stranami o vytvorení koaličnej vlády.

K dohode došlo šesť mesiacov po Wildersovom ohromujúcom víťazstve v holandských parlamentných voľbách; funkcie premiéra sa však napriek tomu neujme.Predstavitelia štyroch politických subjektov - Wildersovej Strany slobody (PVV), Ľudovej strany slobody a demokracie (VVD), Novej spoločenskej zmluvy (NSC) a Farmársko-občianskeho hnutia (BBB) - už v pondelok vyjadrili nádej, že sú v poslednom štádiu rokovaní a vyjednávači určení vedením koaličných rokovaní budú môcť v stredu vystúpiť v parlamente so záverečnou správou.

Geert Wilders zvíťazil v holandských voľbách.
Zobraziť galériu (2)
Geert Wilders zvíťazil v holandských voľbách.  (Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong)

"Máme dohodu vyjednávačov," povedal v stredu Wilders, ktorý neochotne súhlasil s tým, že sa vzdá svojho sna stáť na čele piatej najväčšej európskej ekonomiky pre znepokojenie nad jeho protiislamskými a protieurópskymi názormi.

Wilders už dávnejšie oznámil, že sa nebude uchádzať o funkciu premiéra, aby dal šancu koaličným rokovaniam. Cez víkend vyhlásil, že už našiel a aj skontaktoval vhodného kandidáta na funkciu premiéra, neuviedol však jeho meno.Predsedom vlády sa po parlamentných voľbách zvyčajne stáva líder najväčšej strany v koalícii, avšak lídri všetkých štyroch strán sa už v skoršej fáze rokovaní dohodli, že nikto z nich tento post neobsadí; právo určiť vhodného kandidáta má však najúspešnejšia strana vo voľbách.

Viac o téme: DohodaHolandskoGeert WildersKoaličná vláda
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu