Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Chceli uniesť nemeckého ministra zdravotníctva: V prípade obžalovali ďalšieho muža

(Zdroj: Getty Images)

BERLÍN - Nemecká prokuratúra obžalovala už šiesteho podozrivého v prípade sprisahania osôb z krajne pravicového prostredia, ktoré pre nespokojnosť s protipandemickými opatreniami plánovali únos ministra zdravotníctva a zvrhnutie vlády. Prokuratúra to oznámila v stredu, informuje správy agentúry AFP.

Šesťdesiatjedenročný muž je obvinený z "prípravy vlastizradného sprisahania a členstva v teroristickej organizácii", uviedla vo vyhlásení prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom. Podľa vyšetrovateľov sa zmienená skupina chystala poškodiť časti energetickej siete s cieľom spôsobiť celoštátny niekoľkotýždňový výpadok elektriny, ktorý by jej poskytol krytie pre pokus o prevrat. Údajní sprisahanci tiež plánovali únos spolkového ministra zdravotníctva Karla Lauterbacha, počítalo sa pri ňom aj so zabitím ochrankárov.

archívne video

Krajský súd v Bratislave poslal do väzby obvineného záchranára (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Počas pandémie koronavírusu boli v Nemecku najväčšími odporcami opatrení vydaných tamojšou vládou pravicoví extrémisti, ktorí odmietajú demokratické inštitúcie krajiny, pripomína AFP. Lauterbach sa pre túto skupinu stal terčom nenávisti v súvislosti s protipandemickými opatreniami vrátane nosenia rúšok na verejnosti, ktoré vo funkcii ministra zdravotníctva zaviedol.

"Únos vysokopostaveného predstaviteľa spolkovej vlády mal demonštrovať odhodlanie a schopnosti skupiny," uviedla prokuratúra. Najnovšie obvinený muž, ktorého zadržali v apríli 2022, ponúkol svoju garáž vodcom spomenutej skupiny ako skladisko zbraní, uviedli vyšetrovatelia. Podozrivý sa tiež ponúkol, že po plánovanom prevrate odcestuje do Ruska ako člen delegácie na rokovanie o spojenectve s ruskými štátnymi orgánmi a zaobstaraní vojenského vybavenia.

Päť ďalších členov skupiny sa v máji 2023 postavilo pred súd v Koblenzi. Skupina mala podľa vyšetrovateľov v úmysle nahradiť vládu autoritatívnym systémom "podľa ústavy Nemeckej ríše z roku 1871", dodáva AFP.

Viac o téme: ZdravotníctvoNemeckoŽalobaúnosMinister
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu