Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Čína uskutočňuje vojenské cvičenie v Juhočínskom mori

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

PEKING - Čína bude v nedeľu vykonávať vojenské "bojové hliadky" v spornom Juhočínskom mori, uvádza sa vo vyhlásení armády v rovnaký deň, ako sa uskutočňuje spoločné cvičenie Filipín, Spojených štátov, Japonska a Austrálie. Informuje agentúra AFP.

"Veliteľstvo Južnej oblasti Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády organizuje 7. apríla spoločné námorné a letecké bojové hliadky v Juhočínskom mori," uvádza sa vo vyhlásení Pekingu. "Všetky vojenské aktivity, ktoré narúšajú situáciu v Juhočínskom mori a vytvárajú napätie, už máme pod kontrolou," dodal Peking. Podľa AFP ide o zjavnú narážku na ďalšie cvičenie, ktoré sa koná v týchto vodách.

archívne video

Na more vyplávala najväčšia výletná loď sveta (Zdroj: Royal Caribbean)

Oznámenie prišlo deň po tom, ako šéfovia obrany štyroch krajín vrátane Filipín, ktoré v uplynulom čase viedli s Pekingom niekoľko námorných sporov, uviedli, že v nedeľu uskutočnia v tejto oblasti spoločné cvičenie. Ďalšie podrobnosti o čínskych vojenských aktivitách na tejto vodnej trase neboli oznámené.

Manévre sa konajú niekoľko dní pred plánovaným prvým trojstranným samitom amerického prezidenta Joea Bidena s lídrami Filipín a Japonska. Najvyšší predstavitelia USA opakovane vyhlásili, že Spojené štáty sú odhodlané brániť Filipíny pred ozbrojeným útokom v Juhočínskom mori, čo vyvoláva znepokojenie Pekingu.Čína si nárokuje územnú zvrchovanosť nad takmer celým Juhočínskym morom a v uplynulých rokoch je v danom regióne čoraz asertívnejšia.

Viac o téme: MoreVojenské cvičenieČína
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu