Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Takmer polovica Poliakov si myslí, že Rusko v najbližších rokoch zaútočí na krajinu: Ako to vidia experti?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

VARŠAVA - Takmer 50 percent obyvateľov Poľska si myslí, že Rusko možno na ich krajinu v nasledujúcich rokoch zaútočí. Ukázal to prieskum verejnej mienky. Informuje o tom správa z agentúry PAP.

V prieskume pre rozhlasovú stanicu TOK FM a spravodajskú webovú stránku OKO.press 48 percent opýtaných odpovedalo "áno" na otázku, či si myslia, že Rusko v blízkej budúcnosti zaútočí na Poľsko. Opačný názor malo 41 percent opýtaných. Zvyšných 11 percent nevedelo odpovedať. Prieskum uskutočnila agentúra Ipsos 22. až 26. februára na reprezentatívnej vzorke 1 000 dospelých Poliakov.

archívne video

Summit Vyšehradskej skupiny V4 v Prahe (Zdroj: Facebook/Robert Fico )

Prieskum odzrkadľuje všeobecné obavy o bezpečnosť v Poľsku, vyvolané vojnou na Ukrajine, ktorá teraz trvá už vyše dva roky, píše PAP. Bývalý poľský diplomat a expert Witold Jurasz sa od tohto najhoršieho scenára dištancuje. "To, že Ukrajina stratila iniciatívu na fronte, neznamená, že prehráva vojnu," komentoval prieskum pre portál tokfm.pl. Navyše, podľa jeho názoru "Rusi nebudú mať silu zaútočiť na NATO vrátane Poľska".

"V Poľsku po období nadmerného optimizmu upadáme do druhého extrému, teda prílišného pesimizmu, navyše umocneného mediálnymi správami," uviedol Jurasz. Nič to však podľa neho nemení na fakte, že je možné posilniť ozbrojené sily.

Strach z útoku slúži predovšetkým Rusku

"V prvom rade sa treba vyzbrojiť, po druhé sa treba vyzbrojiť a po tretie sa treba vyzbrojiť... Musíme sa tiež stať odolnými voči strachu, urobiť všetko pre to, aby sa k nám dostalo stále viac a viac spojeneckých síl a nezabudnúť na pobaltské štáty," apeloval Jurasz.

Strach z Putinovho útoku na Poľsko slúži podľa experta len Kremľu. "Strach je nástroj, ale je to predovšetkým nástroj Ruska, ktoré sa nás strašením snaží vzdialiť od Ukrajiny. V skutočnosti sa nie je čoho báť," uzavrel odborník.

Viac o téme: PrieskumVojnaútok RuskoPoľsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu