Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Herec Fry chce, aby sa kráľovská stráž zbavila medvedej kožušiny

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: The Royal Family Channel)

LONDÝN - Anglický herec Stephen Fry vyzval na ukončenie používania pravej kožušiny z medveďa čierneho v čiapkach, ktoré nosí britská kráľovská stráž pri plnení úloh, ako je stráženie Buckinghamského paláca.

Herec podporuje kampaň na ochranu zvierat, ktorá požaduje, aby sa namiesto pravej medvedej kožušiny používala umelá. Informuje stanica BBC News. "Tradícia nikdy nie je ospravedlnením krutosti," hovorí Fry, ktorý nahovoril video ukazujúce tajné zábery zo zabíjania medveďov čiernych v Kanade. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že medvedia kožušina pochádza z "legálneho a licencovaného lovu".

archívne video

Počas korunovácie britského panovníka Karola III. bude použitá koruna sv. Eduarda (Zdroj: Facebook/The Royal Family )

Vysoké čierne čiapky z medvedej kožušiny sú známym viditeľným prvkom na slávnostných vojenských podujatiach, akou je napríklad výmena stráží pred Buckinghamským palácom v Londýne. Britského kráľa Karola III., ktorý je vášnivým ochrancom životného prostredia, možno tiež na slávnostných prehliadkach vidieť v uniforme zahŕňajúcej túto pokrývku hlavy.

Etické zaobchádzanie so zvieratami

Fry však chce, aby sa "kožušiny z usmrtených voľne žijúcich zvierat prestali používať" na výrobu týchto čiapok a tvrdí, že je k dispozícii kvalitná umelá kožušina. Herec vo videu skupiny Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami (PETA) kritizuje, ako medvede "nemilosrdne zabíjajú lovci trofejí" a hovorí, že ich kožušina sa používa "na výrobu čiapok, ktoré nosí kráľovská stráž".

Podľa Frya, ktorý bol hosťom na vlaňajšej korunovácii Karola III., je na zabezpečenie dostatočného množstva kožušiny pre každú čiapku potrebný aspoň jeden medveď. Buckinghamský palác sa k tejto problematike odmietol vyjadriť.

Viac o téme: MedveďKožušinaStephen FryBuckinghamský palácKráľovská stráž
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu