Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Zemetrasenie v Japonsku si vyžiadalo ďalšie obete: Mnohí sú stále nezvestní, nádeje klesajú!

Zničené domy po zemetrasení v japonskej prefektúre Išikawa Zobraziť galériu (2)
Zničené domy po zemetrasení v japonskej prefektúre Išikawa (Zdroj: SITA/Kyodo News via AP)

TOKIO - Pri zemetrasení, ktoré v pondelok zasiahlo japonskú prefektúru Išikawa, zahynulo podľa novej bilancie 94 ľudí a vyše 460 ľudí utrpelo zranenia. Viac ako 220 osôb je stále nezvestných, informovali dnes agentúry AP a AFP. Vo štvrtok sa podľa AFP podarilo z trosiek vyslobodiť dve staršie ženy, nádej na nájdenie preživších ale každou hodinou klesá.

Záchranné práce komplikuje poškodená infraštruktúra, odľahlosť oblasti na severe polostrova Noto a tiež zimné počasie; podľa meteorológov je v nedeľu v regióne očakávaný sneh. Väčšina obetí pochádza z miest Wadžima a Suzu, kde sa zrútilo mnoho drevených domov, ktoré neboli postavené tak, aby zniesli silné otrasy. V meste Wadžima navyše vznikol po zemetrasení silný požiar a na niektorých miestach v regióne sa zosunula pôda.

archívne video

V obci Baškovce búrajú prvý zničený dom po zemetrasení (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Úrady prefektúry Išikawa uviedli, že pre viac ako 26-tisíc domácností sa ešte nepodarilo obnoviť dodávky elektriny, asi 90-tisíc domov ostalo aj dnes bez dodávok vody. V evakuačných centrách je na 34-tisíc ľudí, ktorí prišli o svoje domovy. Do niektorých lokalít stále nedorazila humanitárna pomoc, v oblasti chýba pitná voda, potraviny, prikrývky a lieky.

Sedemdesiatšesťročný Masaši Tomari z mesta Anamizu v prefektúre Išikawa, ktorý sa živí chovom ustríc, uviedol, že od zemetrasenia spí na zemi, k dispozícii má len jednu prikrývku. Po celom jeho dome sa valia črepiny skla a prevrátené a rozbité predmety. V noci všetko zahalí čierna tma, pretože v oblasti nefunguje elektrina. Spočiatku nemal Tomari ani kúrenie, vo štvrtok konečne dostal dvoje kachle.

Zemetrasenie v Japonsku si
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/Kyodo News via AP)

Sačiko Katóová vo svojom obchode s oblečením v meste Anamizu umiestnila varovné nápisy na miestach, kde zostali po zemetrasení naklonené múry budovy. "V tejto ulici bola veľa obchodov a teraz sú všetky preč. Snáď sa nám ich podarí obnoviť," povedala. Dodávky vody neboli v meste stále plne obnovené a Katóová musí pre vodu na splachovanie toalety chodiť k rieke, píše AP.

Postihnutá oblasť je známa remeselnou výrobou, či už ide o lakované riady, látky na kimona, keramiku, sviečky či nože. Sačiko Takagiová, ktorá predáva kimona v ulici predtým lemovanej malebnými obchádzkami v meste Wadžima, uviedla, že mala veľké šťastie, keď jej 80 rokov starý obchod, prevádzkovaný niekoľkými generáciami rodiny, otrasy prečkal. Väčšina ďalších ale takéto šťastie nemala. "Tí ľudia nemajú energiu začať od úplného začiatku. Som zvedavá, čo sa s touto ulicou stane," vyhlásila.

Viac o téme: ObeteTragédieZemetrasenie JaponskoIšikawa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu