Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

V Srbsku zverejnili oficiálne výsledky volieb, Vučičova strana má 46,75 %

Aleksandar Vučič
Aleksandar Vučič (Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic)

BELEHRAD - Volebná komisia v Srbsku v stredu zverejnila oficiálne výsledky parlamentných a samosprávnych volieb zo 17. decembra. Víťazom parlamentných volieb sa stala vládnuca Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiča so ziskom 46,75 percenta hlasov pred proeurópskym opozičným zoskupením Srbsko proti násiliu (SPN) s 23,66 percenta hlasov. Informuje o tom agentúra AFP.

Volebná komisia výsledky volieb nekomentovala, zverejnila iba aktualizované údaje, v ktorých sú zahrnuté hlasy zo všetkých volebných okrskov. Doterajšie predbežné výsledky volieb vyvolali v Srbsku vlnu protestov. Výsledky spochybňuje aj SPN a Európsku úniu žiada, aby zabezpečila nezávislé prešetrenie hlasovania. Opozícia okrem iného tvrdí, že do Srbska na hlasovanie niekto zvážal autobusmi etnických Srbov zo susednej Bosny a Hercegoviny. Zahraniční pozorovatelia poukazovali na kupovanie hlasov.

archívne video

PELLEGRINI: So srbskou premiérkou sme sa dohodli na vyrovnaní dlhu ešte z čias Juhoslávie

Vučič v utorok odmietol akékoľvek vyšetrovanie zo zahraničia s tým, že voľby "sú záležitosťou (srbských) štátnych inštitúcií". Počas uplynulých dní sa voľby zopakovali v troch desiatkach okrskov, najmä na vidieku, kde podľa Republikovej volebnej komisie nebolo možné jednoznačne určiť výsledky. Opozícia toto hlasovanie bojkotovala, takže vučičovci jednoznačne dominovali – v jednom z okrskov dostali až takmer 85 percent hlasov.

Najintenzívnejšie protesty sa v Belehrade odohrali na Štedrý deň. Demonštranti sa pokúsili vniknúť do budovy mestského úradu, porozbíjali na nej dvere a okná. Viac než 30 z nich polícia zadržala, niektorí sa ešte nachádzajú vo väzbe.

Viac o téme: VoľbySrbskoOficiálne výsledkyAlksander Vulčič
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu