Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

EÚ odmietla podporiť americký protiraketový štít

George W. Bush
George W. Bush
Zdroj: SITA
10.06.2008 20:35

BRATISLAVA - Spojené štáty americké, ktoré si želali formálnu podporu pre svoj plánovaný protiraketový štít v strednej Európe, dostali od Európskej únie (EÚ) košom.


Americká strana navrhovala, aby bola do konečného vyhlásenia zakotvená ich požiadavke zodpovedajúca časť, avšak nestalo sa tak. Informovalo o tom slovinské predsedníctvo na summite EÚ-USA v slovinskom Brde pri Kranji.

V konečnej verzii vyhlásenia, ktoré dnes schváli americký prezident George Bush, šéf Európskej komisie José Manuel Barroso a slovinský premiér Janez Janša, sa však protiraketový štít nespomína. Európska strana totiž podporu vysloviť odmietla, pretože z jej pohľadu je táto téma v kompetencii Severoatlantickej aliancie.

Na základe amerického návrhu, ktorý dostali k dispozícii noviny Financial Times Deutschland, mala EÚ spolu s USA vyhlásiť, že víta "transatlantické úsilie protiraketovej obrany, ktoré má slúžiť na zvýšenie bezpečnosti...a na prehĺbenie spolupráce s Ruskom". Bush je v súčasnosti na svojom pravdepodobne poslednom európskom turné a tiež poslednom summite EÚ-USA.

Keďže svoj úrad začiatkom budúceho roka opustí, rozhodujúci posun v sporných otázkach medzi úniou a Spojenými štátmi sa už neočakáva. Medzi ne patrí rozdielny vízový styk, plánované sprísnenie predpisov pri vstupe do Spojených štátov, globálne opatrenia proti klimatickým zmenám, ako aj hospodárske otázky.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články