Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

Politická šou na Pražskom hrade! Prezidentský summit V4 aj s našou prezidentkou

Zľava Katalin Nováková, Andrzej Duda, Petr Pavel a Zuzana Čaputová Zobraziť galériu (2)
Zľava Katalin Nováková, Andrzej Duda, Petr Pavel a Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

PRAHA - Na Pražskom hrade sa v stredu začal prezidentský summit krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na pozvanie českého prezidenta Petra Pavla do Prahy pricestovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, maďarská prezidentka Katalin Nováková a prezident Poľska Andrzej Duda. Hlavy štátov budú rokovať o spoločných projektoch či aktuálnej zahraničnopolitickej situácii.

Prezidenti sa v debate zamerajú na Medzinárodný vyšehradský fond, ktorý je jedinou pevnou organizačnou štruktúrou V4. Jeho cieľom je prispievať k posilňovaniu väzieb medzi ľuďmi prostredníctvom rozvoja kultúrnej spolupráce, vedeckej komunity či výskumu. Okrem štipendijných programov fond financuje aj aktivity mimovládnych subjektov. Druhou témou bude vzájomná cezhraničná spolupráca na projektoch v infraštruktúre. Ide napríklad o vysokorýchlostné železnice, energetickú a surovinovú bezpečnosť či dátovú ekonomiku.

Archívne video: Pavel na Pražskom hrade privítal slovenskú prezidentku Čaputovú

Pavel na Pražskom hrade privítal slovenskú prezidentku Čaputovú (Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová)

Po plenárnom rokovaní budú mať hlavy štátov kultúrny program, v Španielskej sále Pražského hradu im podľa organizátorov zahrá "vyšehradské kvarteto". Počas obeda budú prezidenti diskutovať o dôsledkoch pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine na strednú Európu, o situácii na Blízkom východe či o podpore politiky rozšírenia EÚ. Po obede vystúpia na spoločnej tlačovej konferencii.

V názoroch na pomoc Ukrajine sa krajiny nezhodujú. Slovenská prezidentka pred začiatkom summitu pripomenula, že v prípade Maďarska ide o dlhodobý postoj. Čo sa týka Slovenska, jeho pozícia k Ukrajine sa vo väčšine vecí okrem dodávok zbraní nemení ani s novou vládou, dodala.

Podľa Čaputovej platí, že napriek rozdielom v názoroch či niektorých hodnotových postojoch chcú krajiny V4 spolupracovať na praktickej úrovni. "Sme susedia a v dobrom zmysle slova sme odsúdení na spoluprácu. Tá geografia, faktor susedstva presahuje mandáty nás jednotlivých politikov," zdôraznila Čaputová s tým, že tento postoj je aj v programovom vyhlásení novej vlády.

Zľava Katalin Nováková, Andrzej Duda, Petr Pavel a Zuzana Čaputová
Zobraziť galériu (2)
Zľava Katalin Nováková, Andrzej Duda, Petr Pavel a Zuzana Čaputová  (Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Prezidenti krajín V4 sa naposledy stretli na summite v Bratislave vlani v októbri, keď skupine predsedalo Slovensko. Česko zastupoval ešte Pavlov predchodca Miloš Zeman, ktorý vtedy vyjadril prianie, aby sa V4 v budúcnosti rozšírila aj o Slovinsko.

Od 1. júla skupine V4 predsedá ČR. Podľa kancelárie Pražského hradu nadväzuje na úsilie slovenského predsedníctva vrátiť sa ku koreňom vyšehradskej spolupráce, ktorá bola založená na princípoch ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu či dobrých susedských vzťahov.

Viac o téme: V4Pražský hradAndrzej DudaPetr PavelZuzana ČaputováKatalin NovákováPrezidentský summit
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu