Streda29. november 2023, meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas

Do konca tohto storočia sa môže priemerná svetová teplota zvýšiť až o takmer 3 stupne! Upozorňuje na to OSN

António Guterres
António Guterres (Zdroj: SITA)

NEW YORK - Priemerná svetová teplota sa môže do konca tohto storočia zvýšiť až o 2,9 stupňa Celzia, vyplýva z pondelkovej správy Environmentálneho programu OSN (UNEP). Generálny tajomník OSN António Guterres svetové spoločenstvo vyzval, aby podniklo rázne kroky v plnení záväzkov v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Informovala o tom správa z agentúry AFP.

Lídri krajín už nemôžu túto záležitosť viac odkladať, zdôraznil Guterres. Takisto odsúdil "zlyhanie v oblasti vedenia, zradu voči zraniteľným a obrovskú zmeškanú príležitosť". UNEP vydal v pondelok správu o pokroku pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Svet podľa nej tento rok zažíva znepokojivý nárast v oblasti rekordných teplôt ovzdušia. Priemerná teplota vzduchu na Zemi sa môže do roku 2100 zvýšiť o 2,5 až 2,9 stupňa Celzia, píše sa v správe.

Archívne video: Slovak Press Photo začalo s vizualizáciou projektu klimatickej krízy

Slovak Press Photo začalo s vizualizáciou projektu klimatickej krízy (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Účastníci klimatického summitu v Paríži v roku 2015 sa zaviazali, že sa budú snažiť udržať nárast globálnej teploty na úrovni pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím a zároveň vyvíjať úsilie o obmedzenie tohto nárastu na 1,5 stupňa Celzia. Na to je však potrebné do roku 2030 znížiť množstvo emisií o 42 percent, uviedol UNEP.

Krajiny od roku 2020 zverejňujú svoje národné plány v oblasti klímy, známe ako vnútroštátne stanovené príspevky (NDC). V prípade úplného plnenia záväzných NDC by sa na základe súčasného stavu globálna teplota do roku 2100 zvýšila o 2,9 stupňa Celzia. V prípade dodržania doplňujúcich opatrení by bol jej nárast 2,5 stupňa Celzia.

Na prelome novembra a decembra sa bude v Dubaji konať konferencia OSN o zmene klímy COP28. Výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersenová vyjadrila presvedčenie, že účastníkom sa podarí dosiahnuť pokrok v oblasti znižovania emisií.

Viac o téme: Zníženie emisiíOSNSkleníkové plynyAntónio GuterresKlimatická krízaPriemerná svetová teplota
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu