Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Niekoľkí Rakúšania užili falzifikát tohto lieku na cukrovku! Teraz sú hospitalizovaní v nemocniciach

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

VIEDEŇ - V rakúskej nemocnici hospitalizovali niekoľkých ľudí, ktorí zrejme užili falzifikát lieku na cukrovku Ozempic, informovala agentúra Reuters.

Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) spresnil, že u pacientov sa vyskytla hypoglykémia a záchvaty, čo naznačuje, že užitý liek obsahoval inzulín namiesto semaglutidu - účinnej látky Ozempicu.

Archívne video: Brífing strany KDH na tému zdravotníctva

Brífing strany KDH na tému zdravotníctva (Zdroj: Topky/Maarty)

Donedávna bol známy iba jeden prípad hospitalizácie 31-ročnej ženy z rakúskeho Salzburgu, ktorá užila falzifikát Ozempicu. Žena podľa jej právnikov získala tento liek od plastického chirurga ako prostriedok na chudnutie. BASG uviedol, že kvalita napodobnenín lieku Ozempic sa nekontroluje a vzhľadom na možné nečistoty a neznáme zložky môžu byť tieto falzifikáty aj životu nebezpečné.

Európska lieková agentúra (EMA) so sídlom v Amsterdame nedávno informovala, že vo viacerých krajinách EÚ a v Británii sa na trhu objavili falošné perá s roztokom Ozempicu. Injekčné prípravky s označením v nemčine pochádzali od veľkoobchodníkov v Rakúsku a Nemecku.

Ozempic je liek vydávaný len na lekársky predpis a bol schválený iba na liečbu cukrovky. Stále viac sa používa aj ako "liek" na chudnutie, čo malo za následok obmedzenie jeho dostupnosti pre diabetických pacientov. Túto situáciu následne zneužili organizované skupiny, ktoré dodali na trh falzifikáty Ozempicu.

Viac o téme: NemocnicaLiekyFalzifikátHospitalizáciaRakúskoOzempic
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu