Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Poľsko a Maďarsko hlasovali proti migračnému paktu, Slovensko sa zdržalo

(Zdroj: TASR/Adriána Hudecová)

BRUSEL - Poľsko a Maďarsko hlasovali proti poslednej časti paktu o relokácii migrantov. Hlasovanie prebehlo v stredu na zasadnutí veľvyslancov krajín Európskej únie (EÚ). Slovensko, Česká republika a Rakúsko sa hlasovania zdržali. S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom informovala poľská tlačová agentúra PAP.

Poľsko spolu s Maďarskom sa dlhodobo stavajú proti plánu EÚ, ktorý má zaviesť finančné tresty za neprijatie migrantov. Základné smerovanie nového paktu o migrácii a azyle schválila Rada EÚ v júni. Podľa návrhu nariadenia musia členovia EÚ prijať na začiatok 30.000 migrantov z krajín, ktoré sú najviac zaťažené migráciou z Blízkeho východu a Afriky, ako sú Grécko a Taliansko, alebo zaplatiť približne 22.000 eur za každého neprijatého migranta.

Väčšina veľvyslancov členských krajín však v stredu hlasovala za poslednú časť reformy, takže schválená pozícia bude teraz základom pre rokovania predsedníctva Rady EÚ s Európskym parlamentom (EP). Počas leta bol mandát na rokovania s Európskym parlamentom zablokovaný, keďže ho nepodporili Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Česká republika, Slovensko ani Holandsko. Nemecko však v septembri postoj zmenilo.

Kontroly na hranici budú náhodné, zamerajú sa na podozrivé vozidlá (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

Poľský veľvyslanec pri EÚ Andrzej Sadoš vyzval španielske predsedníctvo EÚ, aby urobilo všetko pre dosiahnutie konsenzu na reforme migračnej a azylovej politiky v súlade s predchádzajúcimi rozhodnutiami Európskej rady, ktorá kládla dôraz na dobrovoľnú podporu krajín vystavených migračnému tlaku.

Česko, Poľsko a Rakúsko v reakcii na zvýšené toky migrantov zaviedli dočasné náhodné kontroly na hraniciach so SR, ktoré začali platiť o polnoci z utorka na stredu. Slovensko následne zaviedlo rovnaké opatrenie na hraniciach s Maďarskom.
 

Viac o téme: MigráciaMaďarskoPoľskoMigračný pakt
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu