Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Viktor Orbán vyhlásil, že Maďarsko potrebuje silnejšiu armádu: Práva maďarskej menšiny sú porušované!

Maďarský premiér Viktor Obrán
Maďarský premiér Viktor Obrán (Zdroj: SITA/Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP)

BUDAPEŠŤ - V nasledujúcich desaťročiach sa Európa opäť zmilitarizuje a Maďarsko sa tomu bude musieť prispôsobiť. Vyhlásil to v pondelok - na úvod jesennej schôdze maďarského Národného zhromaždenia - premiér Viktor Orbán. Informuje o tom server index.hu.

Orbán pripomenul, že jeho vláda si stanovila za cieľ vytvoriť efektívnejšiu armádu a vojenský priemysel svetovej úrovne. V rámci týchto snáh sa podľa jeho slov začne nemecko-izraelsko-maďarskej spolupráci výroba bojových dronov. Pripomenul tiež nedávno ukončený týždeň inovácií NATO v Budapešti. 

Archívne video: Ódor na summite EÚ vyvrátil Orbánove tvrdenia o bankrote Európskej únie

Ódor na summite EÚ vyvrátil Orbánove tvrdenia o bankrote Európskej únie (Zdroj: TASR/ Jaromír Novak)

Orbán opakovane kritizoval Kyjev za to, že údajne porušuje práva maďarskej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti. Vyhlásil, že kým nebudú tieto práva Maďarom zaručené, Budapešť nepodporí na medzinárodnej scéne Ukrajinu v žiadnej otázke. Poslanci maďarského parlamentu budú tento týždeň rokovať dva dni. V programe rokovania však zatiaľ nie je zaradená ratifikácia vstupu Švédska do NATO, ktorá sa odkladá už od vlaňajšieho júla.

Vstup Švédska do NATO neschválili už iba Turecko a Maďarsko. Touto otázkou sa zaoberali minulý týždeň v stredu a vo štvrtok poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP na výjazdovom zasadaní v Ostrihome. Premietli na ňom desaťminútový švédsky dokument s kritickým obsahom k demokracii v Maďarsku, na ktorý poukázali viacerí členovia maďarského kabinetu.

Viac o téme: MaďarskoEurópaViktor OrbánPrispôsobenieMilitarizáciaNárodné zhromaždenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu