Utorok28. november 2023, meniny má Henrieta, zajtra Vratko

Väzneného opozičného politika Navaľného opäť poslali na samotku

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

MOSKVA - Väznený ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj je opäť v trestnej cele. Jeho v poradí dvadsiaty "pobyt" na samotke bude trvať štyri dni. Táto informácia bola podľa agentúry DPA zverejnená v piatok na platforme X prostredníctvom kanálu Alexey Navalny, ktorý spravujú politikovi spolupracovníci na slobode.

Navaľnyj v statuse vysvetlil, že z trestnej cely ho pustili vo štvrtok o 17.00 h miestneho času, ale v piatok o 08.00 h ho na stiesnenú samotku vrátili. Tentoraz bude jeho izolácia trvať štyri dni. "Prečo tak krátko? Lebo presne o štyri dni mám pojednávanie na odvolacom súde," napísal Navaľnyj. Dodal, že príslušní úradníci budú tak môcť potom na súde tvrdiť, že jeho práva sa neporušujú, keďže vtedy už nebude v trestnej cele. "To je milé," uzavrel Navaľnyj s tým, že všetko "je ako obvykle". Navaľnyj sa momentálne nachádza vo väzenskom tábore v meste Melechovo ležiacom 250 kilometrov východne od Moskvy.

Vo väzení je už dva a pol roka za údajný podvod. V auguste tohto roku bol v inom procese odsúdený na 19 rokov väzenia za extrémizmus. Odvolacie konanie proti tomuto rozsudku sa začne 26. septembra. Ľudskoprávni aktivisti označujú 47-ročného Navaľného za politického väzňa. V rámci kampane za Navaľného oslobodenie jeho spolupracovníci v rôznych mestách v zahraničí počas leta vystavovali maketu trestnej cely, v akej si odpykáva disciplinárne tresty. Ide o miestnosť s rozmermi 2,5 krát tri metre s kovovou pričňou pripevnenou k stene, zamrežovaným vetracím otvorom namiesto okna, betónovou podlahou, plechovým umývadlom a tzv. tureckým WC.

Viac o téme: RuskoVäzenieAlexej Navaľnyj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu