Pondelok2. október 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Novinár Gershkovich zostane vo väzbe do 30. novembra, rozhodol súd

Evan Gershkovich
Evan Gershkovich (Zdroj: Twitter/Committee to Protect Journalists)

MOSKVA - Moskovský súd v utorok zamietol odvolanie amerického novinára Evana Gershkovicha z denníka Wall Street Journal (WSJ). Novinár tak zostane vo väzbe až do 30. novembra v súlade s pôvodným rozhodnutím súdu. Informuje o tom stanica CNN s odvolaním sa na ruské médiá, píše TASR.

Súd v Moskve predĺžil Gerschkovichovi väzbu už dvakrát – v máji a v auguste – zakaždým o tri mesiace. Novinár sa v tejto veci prvýkrát odvolal v máji, súd mu však vtedy odvolanie taktiež zamietol. V súvislosti s utorkovým verdiktom moskovského súdu veľvyslankyňa USA v Rusku Lynne Tracyová, ktorá bola na pojednávaní prítomná, uviedla, že Gerschkovich "si uvedomuje závažnosť situácie, zostáva však pozoruhodne silný".  "Evan vždy rád diskutuje o aktuálnom dianí," povedala veľvyslankyňa s tým, že vedel aj o tom, ako jeho rodičia minulý týždeň požiadali OSN, aby jeho záležitosť riešila na Valnom zhromaždení.

Veľvyslankyňa v tejto súvislosti zdôraznila, že obvinenia proti Gershkovichovi sú nepodložené. Tohto 31-ročného novinára zatkli koncom marca v Jekaterinburgu a neskôr ho obvinili zo špionáže. Gershkovich a WSJ obvinenia odmietli a americké úrady jeho zadržanie označili za nezákonné. Rusko neposkytlo dostatočné dôkazy na potvrdenie obvinení, píše agentúra AP. Novinár môže v prípade odsúdenia skončiť v ruskom väzení až na 20 rokov. Gershkovich je prvým americkým novinárom zatknutým a obvineným zo špionáže v Rusku od konca studenej vojny. Došlo k tomu po výraznom zhoršení rusko-amerických vzťahov súvisiacom s konfliktom na Ukrajine.
 

Viac o téme: Súd RuskoEvan Gershkovich
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu