Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Chorvátsky cestovný ruch má nečakane dobrý rok: Smeruje k novému rekordu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

ZÁHREB - Chorvátsky cestovný ruch má zatiaľ nečakane dobrý rok a smeruje k novému rekordu. Informujeme na základe správy agentúry APA.

Chorvátsko je spokojné s tohtoročnou dovolenkovou sezónou. Za prvých 8 mesiacov sa podľa chorvátskeho turistického združenia HTZ vyrovnali rekordné čísla z rovnakého obdobia predkrízového roka 2019. Chorvátsko zaznamenalo do konca augusta 16,2 milióna príjazdov turistov a 88,5 milióna prenocovaní. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa príjazdy za prvých osem mesiacov zvýšili o 8 % a počet prenocovaní o 2 %.

archívne video 

Smutné zábery z požiaru v Chorvátsku: Obloha sa cez deň zatiahla, večer polietaval popol (Zdroj: Tip čitateľa)

Obavy sa nepotvrdili 

Zdá sa, že obavy z neistej hlavnej sezóny sa nepotvrdili. Počet príjazdov v auguste dosiahol 4,6 milióna a počet prenocovaní 31,5 milióna. V porovnaní s minulým rokom počet hostí stúpol o 1 %, zatiaľ čo počet prenocovaní klesol o 2 %. Vývoj v júli bol podobný: počet príjazdov mierne vzrástol, zatiaľ čo počet prenocovaní stagnoval. "Návštevnosť počas hlavnej sezóny v júli a auguste potvrdzuje trend, že prichádza viac dovolenkárov, ale zároveň sa zdržiavajú o niečo kratšie," uviedol šéf HTZ Kristjan Staničić.

Konkurencia sa vrátila v plnej sile 

Napriek aktuálnej situácii, ktorú ovplyvňuje globálna inflácia a vojna na Ukrajine, ako aj skutočnosť, že tento rok sa prvýkrát po pandémii vrátila konkurencia v plnej sile, dosiahlo Chorvátsko vynikajúci výsledok. Silné výsledky očakáva aj po sezóne. S týmito očakávaniami sa stotožňuje aj ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjac: "Po najlepšom predsezónnom období v histórii chorvátskeho cestovného ruchu vstupujeme s veľkým optimizmom aj do obdobia po sezóne."

Viac o téme: Cestovný ruchChorvátskoRekord
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu