Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Africké médiá vyzvali vojenský režim: Žiadajú rešpektovanie slobody tlače v Nigeri

Nepokoje v Nigeri
Nepokoje v Nigeri (Zdroj: SITA/AP/Sam Mednick)

NIAMEY - Desiatky predstaviteľov afrických médií v piatok vyzvali vojenský režim v Nigeri, aby rešpektoval slobodu tlače. Reagovali na viacero incidentov z obdobia po júlovom prevrate. Informuje agentúra AFP.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) organizovala spoločnú výzvu približne 80 osôb vrátane majiteľov médií vo francúzsky hovoriacich krajinách Afriky. "Žiadame juntu, aby rešpektovala právo na informácie, na pluralizmus a nezávislosť médií," uvádza sa vo vyhlásení. Účastníci na vládu v Niamey apelujú, aby prispela k bezpečnosti miestnych a zahraničných novinárov.

Množstvo útokov na novinárov sa od prevratu zvýšilo

Signatári vo výzve pripomínajú viaceré incidenty v období od prevratu z 26. júla, počas ktorých boli novinári na demonštráciách terčmi útokov, vyhrážok či zastrašovania. RSF uviedla, že podľa údajov sa množstvo útokov na novinárov od prevratu zvýšilo.

Junta 3. augusta zablokovala vysielanie francúzskych staníc Radio France International (RFI) a France 24 TV, pripomína AFP. Tieto stanice už zakázali aj v susedných krajinách Burkina Faso a Mali, kde sa takisto odohrali prevraty.

Junta v Nigeri sa dostala k moci 26. júla

Piatková výzva predstaviteľov médií sa vzťahuje aj na ďalšie krajiny v oblasti Sahelu, na ktorých čele je armáda. "Pripomíname im ich povinnosť rešpektovať práva novinárov a obzvlášť prístup k informáciám v záujme obyvateľov Sahelu," uviedli signatári.

Junta v Nigeri sa dostala k moci 26. júla, keď zadržala demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov je od roku 2020 štvrtou západoafrickou krajinou, v ktorej došlo k štátnemu prevratu.

Viac o téme: PrevratSloboda tlačeNiger
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu