Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Prezident USA Joe Biden oznámil, že čoskoro zavíta do Vietnamu

(Zdroj: SITA/(AP Photo/Alex Brandon))

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že "čoskoro" odcestuje do Vietnamu. Jeho návšteva bude súčasťou úsilia Spojených štátov o zlepšenie vzťahov s Hanojom v čase, keď sa Washington snaží reagovať na rastúci vplyv Číny v regióne juhovýchodnej Ázie.

"Čoskoro sa chystám do Vietnamu, pretože Vietnam chce zmeniť náš vzťah a stať sa partnerom," povedal Biden počas prejavu v Novom Mexiku. Agentúra AFP, ktorá o tom v stredu informovala, pripomenula, že Washington a Hanoj sa v apríli zaviazali zlepšiť svoje diplomatické vzťahy. Stalo sa tak, keď sa americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zastavil v Hanoji na svojej ceste na stretnutie ministrov zahraničných vecí skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) v Japonsku.

Napätie sa medzi krajinami zvyšuje 

Washington však pritom opakovane tlmočí svoje obavy o stav dodržiavania ľudských práv vo Vietname. Blinken pred časom zdôraznil, že budúci pokrok v oblasti ľudských práv je nevyhnutný "na uvoľnenie plného potenciálu vietnamského ľudu". Medzi Pekingom a krajinami juhovýchodnej Ázie, najmä Vietnamom a Filipínami, sa už roky zvyšuje napätie v súvislosti s nárokmi Číny v Juhočínskom mori. Analytici tvrdia, že Hanoj sa môže zdráhať povýšiť svoje vzťahy s Washingtonom, pretože sa obáva, že tým rozhnevá Čínu - svojho dôležitého ekonomického partnera, ktorým je napriek nárokom v Juhočínskom mori.

Spojené štáty sa snažili zlepšiť svoje vzťahy s Čínou

Spojené štáty si síce nerobia nároky na tieto vody, ale naďalej tam vykonávajú hliadkovanie, proti čomu Peking namieta. Washington však tvrdí, že mu ide o zaistenie "slobody plavby" v mori, cez ktoré je ročne prepravovaný tovar v hodnote biliónov dolárov. Spojené štáty sa v posledných mesiacoch snažili zlepšiť aj svoje vzťahy s Čínou, a to aj prostredníctvom Blinkenovej návštevy v Pekingu v júni. Jeho na skorší termín naplánovaná cesta bola zrušená po tom, ako americké vojenské lietadlo začiatkom tohto roka zostrelilo údajný čínsky špionážny balón letiaci nad americkým územím.

Viac o téme: Návšteva USAVietnamJoe Biden
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu