Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Ruská stíhačka v Sýrii vypálila svetlice na americký dron: Poškodila mu vrtuľu

 Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

DAMASK - Ruská stíhačka sa vo vzdušnom priestore Sýrie priblížila na vzdialenosť niekoľkých metrov k americkému dronu a vypálila naň svetlice, ktoré mu vážne poškodili vrtuľu. Oznámili to v utorok americké ozbrojené sily.

 K útoku na dron typu MQ-9 Reaper došlo v nedeľu, týždeň po tom, čo sa ruská stíhačka Su-35 v Sýrii nebezpečne priblížila k americkému prieskumnému lietadlu MC-12 so štvorčlennou posádkou a spôsobila jej problémy s ovládaním stroja. "Vyzývame ruské sily v Sýrii, aby okamžite prestali s týmto bezohľadným, nevyprovokovaným a neprofesionálnym správaním sa," vyhlásil generál amerických vzdušných síl Alex Grynkewich.

Spojené štáty majú v Sýrii približne 900 vojakov.

Ako pokračoval, operátorovi sa podarilo dron udržať vo vzduchu a dostať ho späť na základňu. Podľa amerických predstaviteľov sa ruské stíhačky v uplynulých týždňoch niekoľkokrát priblížili k americkým dronom v Sýrii a vypálili na ne svetlice, na čo museli americkí operátori reagovať úhybnými manévrami. Spojené štáty majú v Sýrii približne 900 vojakov. Okrem toho je tam aj nespresnený počet žoldnierov súkromných firiem v službách americkej vlády a tiež menšie tímy príslušníkov amerických jednotiek osobitného určenia, ktorí nie sú zahrnutí do oficiálnych štatistík.

Viac o téme: StíhačkaSvetlicaRuskoUSASýriaDron
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu