Streda4. október 2023, meniny má František, zajtra Viera

Demonštranti v Belehrade obkľúčili budovu štátnej televízie

Dav demonštrantov obkľúčili budovu srbskej štátnej televízie v centre Belehradu. Zobraziť galériu (2)
Dav demonštrantov obkľúčili budovu srbskej štátnej televízie v centre Belehradu. (Zdroj: SITA/AP Photo/Marko Drobnjakovic)

BELEHRAD - Dav protivládnych demonštrantov v sobotu obkľúčili budovu srbskej štátnej televízie v centre Belehradu. Cieľom ich protestu je dosiahnuť, aby prezident Aleksandar Vučič zmiernil svoju kontrolu nad hlavnými médiami a umožnil vyjadrenie alternatívnych názorov, informovala agentúra AP.

Pred sídlom televízie RTS ľudia v dave pískali a bučali. Rečníci tvrdili, že podľa zákona by štátna televízia mala byť ako verejnoprávne médium nestranná, pričom je však otvorene provládna. AP vo svojej správe konštatuje, že protesty vedené opozíciou, ktoré sa konali už štvrtýkrát od dvoch prípadov masovej streľby zo začiatku mája, majú potenciál stať sa najväčšou vzburou proti Vučičovej autokratickej vláde za viac ako 10 rokov, čo je prezident pri moci.

Dav demonštrantov obkľúčili budovu
Zobraziť galériu (2)
Dav demonštrantov obkľúčili budovu srbskej štátnej televízie v centre Belehradu.  (Zdroj: SITA/AP Photo/Marko Drobnjakovic)

Zhromaždenia prívržencov opozície sa pôvodne začali v reakcii na dve masové streľby, ktoré si vyžiadali 18 obetí a 20 zranených, z toho mnoho detí zo základnej školy. Opozičné strany avizovali, že v demonštráciách budú pokračovať, kým nebudú splnené ich požiadavky. Patrí medzi ne odvolanie ministra vnútra a šéfa tajnej služby, zrušenie celoštátnych vysielacích licencií pre dve provládne televízne stanice a odvolanie orgánu monitorujúceho médiá. Vučič v reakcii na protesty obvinil opozíciu zo zneužitia nedávnych prípadov masovej streľby na politické ciele.
 

Viac o téme: DemonštrantiŠtátna televíziaBelehrad
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu