Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Taliansko počíta škody po smrtiacich záplavách, evakuovať sa musia ďalšie obce

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

CESENA - Úrady v okolí talianskej Ravenny vydali príkaz na okamžitú evakuáciu troch dedín ohrozených záplavami po hustých lejakoch. Výčiny počasia si doteraz vyžiadali deväť mŕtvych na severovýchode Talianska. TASR prevzala správu zo štvrtkového servisu tlačovej agentúry AFP.

Dediny Villanova di Ravenna, Filetto a Roncalceci ohrozuje rozvodnená rieka Lamone. V regióne Emilia-Romagna sa po hustých lejakoch zo začiatku týždňa vylialo z brehov takmer 20 riek a potokov. Evakuovať museli už vyše 10.000 ľudí a hlásené boli stovky zosuvov pôdy, uviedli regionálni predstavitelia. Meteorológovia už vo štvrtok neočakávajú žiadne silné zrážky. "Ale keď nám spadnú šesťmesačné zrážky za 36 hodín na miesta, kde už pred dvoma týždňami mali rekordné zrážky, nezvládne to žiadne územie," povedal v stredu večer prezident regiónu Emilia-Romagna Stefano Bonaccini pre televíznu stanicu La7.

VIDEO Taliansko sužujú mohutné zrážky: Najmä na severe sú povodne

Taliansko sužujú mohutné zrážky: Najmä na severe sú povodne (Zdroj: Twitter/ Vigili del Fuoco)

Na pomoc poslali vrtuľníky a nafukovacie člny

"Pred dvoma týždňami sme odhadli škody za dve miliardy eur... pôda už nič nevstrebe," upozornil Bonaccini. V tomto regióne tento mesiac už zahynuli dvaja ľudia po 48 hodinách takmer nepretržitého dažďa. Do záchranárskych prác sa pripojili talianske ozbrojené sily a pobrežná stráž. Na pomoc poslali vrtuľníky a nafukovacie člny. Po opadnutí záplavovej vlny začali obyvatelia upratovať domy a čistiť ulice od bahna a rôznych trosiek.

Taliansko počíta škody po
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno)

"Žijem tu od roku 1979, zažil som záplavy, ale nikdy nič takéto," povedal v stredu Edoardo Amadori, obyvateľ mesta Cesena. Zaplavené boli aj tisíce fariem v úrodnej poľnohospodárskej oblasti. Vláda môže vyčísliť škody, až keď opadne voda, vyhlásil minister poľnohospodárstva Francesco Lollobrigida. Pre záplavy sa zrušili nedeľné preteky F1 Veľká cena Emilia-Romagna v Imole. Organizátori nemohli zaručiť bezpečnosť fanúšikov, tímov a personálu.

Viac o téme: ZáplavyŠkodyEvakuáciaTalianska
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu