Streda6. december 2023, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Raketa Starship odštartotvala svoj prvý skúšobný let: Len niekoľko minút po štarte vybuchla

Najsilnejšia vesmírna raketa v dejinách odštartovala na prvý skúšobný let, po pár minútach vybuchla Zobraziť galériu (2)
Najsilnejšia vesmírna raketa v dejinách odštartovala na prvý skúšobný let, po pár minútach vybuchla (Zdroj: YouTube/Washington Post)

WASHINGTON - Vesmírna raketa Starship spoločnosti SpaceX, ktorá vo štvrtok odštartovala na svoj prvý skúšobný let z kozmodrómu v Boca Chica v americkom Texase, po niekoľkých minútach vybuchla. Informuje o tom agentúra AFP.

Starship – najsilnejšia raketa v histórii – má v budúcnosti dopraviť astronautov na Mesiac, Mars a ďalej do vesmíru. Samotná kozmická loď Starship sa mala odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal a celá súprava vybuchla.

Samotná kozmická loď Starship sa mala odpojiť od prvostupňovej rakety Super Heavy po troch minútach od štartu. Tento manéver však zlyhal, celá súprava začala podľa agentúry AP klesať a napokon po štyroch minútach od štartu vybuchla a zrútila sa do Mexického zálivu. Z celkovo 33 motorov rakety ich už po štarte niekoľko nefungovalo. Raketa však dokázala vystúpiť do výšky 39 kilometrov.

"Keďže skúšobný let nebol príliš vzrušujúci, prebehla rýchla neplánovaná demontáž Starshipu pred jeho plánovaným odpojením (od prvostupňovej rakety)," napísala na Twitteri spoločnosť SpaceX. Pôvodne plánovaný pondelkový štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.

Majiteľ firmy Elon Musk ešte pred štartom povedal, že "ak sa nám podarí dostať dostatočne ďaleko od štartovacej rampy, kým sa niečo pokazí, tak to budeme môcť považovať za úspech. Len neodpáľte rampu". V uplynulých týždňoch dával Starshipu 50-percentnú šancu, že dosiahne orbitu.

Po štvrtkovom teste bol spokojný. "Veľa sme sa naučili, zužitkujeme to o niekoľko mesiacov pri ďalšom skúšobnom štarte," napísal na Twitteri. Pôvodne plánovaný pondelkový štart Starshipu zrušili pre problémy s tlakom na prvom stupni nosnej rakety.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si loď Starship vybral na pristátie svojich astronautov na povrchu Mesiaca počas misie Artemis 3, ktorá je oficiálne naplánovaná na rok 2025. Astronauti sa na Mesiac vydajú v kapsule Orion, ktorá sa následne spojí s novou verziou lode Starship, predtým umiestnenou na obežnej dráhe Mesiaca. Tá potom bude slúžiť ako lunárny pristávací modul.

Viac o téme: SpaceXVemírna raketaRaketa Starship
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu