Streda27. september 2023, meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav

Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu: Podľa Putina je všetko transparentné, nič nie je tajné

Vladimir Putin Zobraziť galériu (2)
Vladimir Putin (Zdroj: SITA/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

MOSKVA - Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú. V nedeľu to uviedol ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá.

Putin sa tento týždeň v Moskve stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Obaja lídri v utorok podpísali dokumenty o strategickej spolupráci. V súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine zdôraznili, že táto kríza by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní.

Na snímke vpravo ruský
Zobraziť galériu (2)
Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia v Kremli v Moskve 20. marca 2023.  (Zdroj: TASR/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

"Nevytvárame vojenskú alianciu s Čínou... Áno, máme spoluprácu v oblasti vojensko-technickej súčinnosti, netajíme sa tým. Všetko je transparentné, nie je tam nič tajné," citovala Putinove slová ruská tlačová agentúra Interfax.

Ruský líder zároveň obvinil Spojené štáty a Severoatlantickú alianciu, že začínajú vytvárať novú os. Tá má podľa jeho slov určitú podobnosť s alianciou, ktorú v 30. rokoch 20. storočia vytvorili fašistické režimy Nemecka a Talianska a militaristické Japonsko

Viac o téme: RuskoČínaVladimir PutinNevytváraVojenská spoluprácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu