Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

USA uvalili sankcie na slovenského občana: Ide o obchod so zbraňami medzi KĽDR a Ruskom

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Topky.sk)

WASHINGTON - Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine. Vo štvrtok na to upozornil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. USA v tejto súvislosti uvalili sankcie na občana SR. Informovala agentúra AFP.

"Máme nové informácie, že Rusko sa aktívne snaží získať ďalšiu muníciu zo Severnej Kórey," povedal Kirby. Dodal, že Rusko ponúka Severnej Kórei za zbrane a muníciu potraviny. Americké ministerstvo financií ešte predtým vo štvrtok oznámilo, že uvalilo sankcie na občana SR Ašota Mrktyčeva za pokus o sprostredkovanie predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska.

Archívne VIDEO

Súhrn vojny na Ukrajine - deň č. 399 (Zdroj: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Mrktyčev podľa amerického rezortu financií koncom roku 2022 a začiatkom roku 2023 spolupracoval s predstaviteľmi KĽDR a získal viac ako dve desiatky druhov zbraní a munície. Tie mal dodať Rusku výmenou za "komerčné lietadlá, suroviny a ďalší tovar".

Aktualizované o 21:11

Kirby neuviedol, či sa už nejaký obchod medzi Severnou Kóreou a Ruskom neuskutočnil a nešpecifikoval ani typ zbraní. Dodal však, že "akýkoľvek obchod so zbraňami medzi Severnou Kóreou a Ruskom by priamo porušil sériu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN". Povedal tiež, že obchody, na ktorých sa Mkrtyčev podieľal, nesúviseli s nedávnym predajom severokórejských rakiet a delostreleckej munície pre žoldniersku Vagnerovu skupinu. Umiestnením na americký sankčný zoznam bol Mkrtyčev (56) z Bratislavy odstrihnutý od finančného systému Spojených štátov, spresnil Kirby.

"Teraz, keď boli jeho aktivity odhalené, bude čeliť veľkým výzvam pri pokuse o prístup k medzinárodnému finančnému systému," dodal. Zaradenie na americký sankčný zoznam tiež ohrozuje každého, kto Mkrtyčevovi pomáha, upozornil Kirby. "Dnešný krok je jasným posolstvom, že Spojené štáty neustúpia pri cielení na tých, ktorí podporujú ruskú agresiu a brutálnu vojnu proti Ukrajine. Budeme pokračovať v identifikácii, odhaľovaní a boji proti pokusom Ruska získať vojenské vybavenie zo (Severnej Kórey) alebo akéhokoľvek iného štátu, ktorý je pripravený podporiť ruskú vojnu na Ukrajine," uzavrel.

Viac o téme: SankcieRuskoKĽDRObčan SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu