Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Zrážka zrejme spôsobila škody aj na ruskej stíhačke: Moskva vníma incident ako provokáciu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

WASHINGTON- Zrážka ruskej stíhačky s americkým dronom nad Čiernym morom v utorok ráno pravdepodobne spôsobila na ruskom stroji určité poškodenie, uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl a hovorca Pentagónu Pat Ryder. Citoval ho portál britského denníka The Guardian.

"Videli sme, že stíhacie lietadlo zhadzuje palivo pred bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper a potom sa dostane k dronu tak blízko, že mu až poškodí vrtuľu. Odhadujeme, že to pravdepodobne spôsobilo určité škody aj na ruskej stíhačke," povedal Ryder novinárom.

Ruská stíhačka Su-27 sa v utorok ráno v medzinárodnom vzdušnom priestore v oblasti Čierneho mora zrazila s americkým dronom MQ-9 Reaper. Dron sa následne zrútil, oznámila americká armáda, podľa ktorej išlo zo strany Ruska o nebezpečný a neprofesionálny čin. Vysielanie ruských lietadiel k americkým lietadlám nad oblasťou Čierneho mora nie je nezvyčajné, no väčšinou ide o vizuálny či elektronický kontakt, povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Podľa americkej armády dve ruské stíhačky Su-27 vykonávali manéver s cieľom dron odchytiť, pričom jedna z nich zasiahla jeho vrtuľu. Američania následne vzhľadom na jeho poškodenie a neovládateľnosť spôsobili pád vlastného stroja. Už pred kolíziou vypúšťali ruské lietadlá na dron palivo zrejme v snahe poškodiť ho alebo mu znemožniť orientáciu a nalietavali pred neho. V blízkosti dronu sa pohybovali asi 30 až 40 minút a kolízia sa stala o 7.03 h SEČ, povedal Ryder.

Hovorca amerického ministerstva obrany dodal, že musí byť opatrný a neuvádzať detaily o osude poškodeného a havarovaného bezpilotného lietadla. "Rusko tento dron nemá," uviedol Ryder. Nepovedal, či sa Rusko pokúša vrak stroja získať, ale niet pochýb, že ruská vojenská tajná služba sa o to bude horlivo snažiť, aby ho mohla potom rozobrať, napísal The Guardian.

Moskva vníma incident ako provokáciu

Moskva vníma incident súvisiaci so zrážkou amerického vojenského dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom ako provokáciu. Vyhlásil to v utorok ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov s tým, že Moskva nechce konfrontáciu. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru RIA Novosti.

"Incident vnímame ako provokáciu," uviedol Antonov po odchode z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré si ho v tejto veci predvolalo. Dodal že, jeho stretnutie na ministerstve zahraničných bolo "konštruktívne" a uviedol, že sa počas neho nespomínali možné následky, ktorým by Moskva v súvislosti s incidentom mohla čeliť. "Čo sa týka nás, nechceme žiadnu konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Pre dobro amerického a ruského ľudu sme za budovanie pragmatických vzťahov," citujú Antonova ruské médiá. Na otázku, či sa počas stretnutia preberala aj vojne na Ukrajine, Antonov odpovedal: "Nehovoríme o vojne na Ukrajine, pretože na Ukrajine vojna nie je."

Ruské ministerstvo obrany v reakcii uviedlo, že ruské stíhačky do kontaktu s americkým dronom neprišli. Osoby riadiace (na diaľku) dron ním podľa Ruska manévrovali príliš prudko, čo spôsobilo stratu výšky a jeho zrútenie do mora. "Vymenili sme si naše postrehy, pretože máme určité rozdiely v tom, čo sa dnes stalo," povedal Antonov po odchode z ministerstva.

Moskva by mala rešpektovať medzinárodný vzdušný priestor

Britský minister obrany Ben Wallace vyzval v stredu Moskvu, aby rešpektovala pravidlá pohybu v medzinárodnom vzdušnom priestore. Reagoval tak na utorkový incident s dronom v Čiernom mori, informuje TASR na základe správy denníka The Guardian. "Je kľúčové, aby všetky strany rešpektovali medzinárodný vzdušný priestor, a naliehame na Rusov, aby tak činili aj oni," povedal v súvislosti s incidentom britský minister obrany Wallace.

Viac o téme: ZrážkaStíhačkaRuskoUSADronČierne morePat Ryder
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu