Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Saakašvili je absolútne presvedčený, že podiel na jeho trestnom stíhaní má Putin

Michail Saakašvili Zobraziť galériu (2)
Michail Saakašvili (Zdroj: SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky/File)

TBILISI - Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, ktorý si odpykáva šesťročný trest odňatia slobody za zneužitie moci, v rozhovore nemeckému denníku Bild okrem iného uviedol, že je "absolútne presvedčený" o rozhodujúcej úlohe ruského prezidenta Vladimira Putina vo svojom trestnom stíhaní.

Saakašvili je tiež presvedčený, že jeho strana Jednotné národné hnutie v októbri roku 2012 prehrala parlamentné voľby a prišla o moc v dôsledku rozsiahlej operácie ruskej tajnej služby. V rozhovore pre Bild, o ktorom v nedeľu informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), Saakašvili tvrdí, že Rusko dalo zakladateľovi vládnucej strany Gruzínsky sen Bidzinovi Ivanišvilimu "dve miliardy dolárov" na volebnú kampaň.

Ivanišvili podľa Saakašviliho vydáva Gruzínsko do rúk ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Dodal, že Ivanišvili nechce, aby sa Saakašvili vrátil na Ukrajinu a pomohol (prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému, ktorého súčasne označil za novodobého Winstona Churchilla - vojnového a povojnového britského premiéra. Gruzínske orgány a Moskva zatiaľ na Saakašviliho obvinenia nereagovali.

Gruzínsky exprezident Michail Saakašvili držal hladovku viac ako 40 dní
Zobraziť galériu (2)
Gruzínsky exprezident Michail Saakašvili držal hladovku viac ako 40 dní  (Zdroj: SITA/Special Penitentiary Service of Georgia via AP)

Jeho stav po zatknutí

Michail Saakašvili v rozhovore o svojom zdravotnom stave povedal, že od svojho zatknutia 1. októbra 2021 schudol zo 120 na 67 kilogramov. Politik tiež tvrdil, že pri násilnom prevoze do tbiliskej väznice Gldani utrpel poškodenie mozgu. Saakašviliho, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2004-13, odsúdil mestský súd v Tbilisi na šesť rokov väzenia na základe obvinenia, že Saakašvili v roku 2005 zorganizoval, aby jednotky osobitného určenia zbili opozičného poslanca a podnikateľa Valerija Gelašviliho, ktorý predtým v jednom z rozhovorov urazil Saakašviliho manželku Sandru Roelofsovú.

Saakašvili sa nikdy nepriznal k vine v tomto ani v ďalších štyroch trestných veciach, ktoré boli proti nemu vznesené od roku 2015. Od mája minulého roka sa bývalý prezident lieči z rôznych endokrinných a psychických ochorení na súkromnej klinike Vivamedi v Tbilisi, kde mu bola pridelená dvojizbová bunka s 24-hodinovou ochrankou.

Viac o téme: Trestné stíhanieRuskoVladimir PutinGruzínskoMichail Saakašvili
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu