Štvrtok, 30. marec 2023. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Namiesto pomoci sa od neho dočkali niečoho úplne iného: Policajt znásilňoval ženy, teraz si vypočul rozsudok

Bývalý policajt David Carrick dostal doživotný trest.Galéria fotiek (1)
Bývalý policajt David Carrick dostal doživotný trest.
Zdroj: SITA/Hertfordshire Police via AP, Yui Mok/PA via AP

LONDÝN - Bývalý príslušník londýnskej metropolitnej polície David Carrick, ktorý sa priznal k 24 znásilneniam a ďalším sexuálnym útokom, bol v utorok odsúdený na doživotný trest väzenia s možnosťou predčasného prepustenia najskôr za 30 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.


Prokuratúra uviedla, že 48-ročný Carrick zneužíval svoje postavenie na zastrašovanie mnohých svojich obetí. Tým zdôrazňoval, že ich obvineniam by proti slovu policajta nikto neveril.

Carrick sa priznal k celkom 49 bodom obžaloby, vrátane 24 prípadov znásilnenia. Sexuálne útoky sa týkali 12 obetí v rokoch 2003 až 2020.

V utorok bol Carrick odsúdený na doživotný trest väzenia. Vo väzení musí stráviť najmenej 32 rokov, od ktorých sa odčíta doba, ktorú už si z trestu odpykal, napísala agentúra Reuters.

Zástupkyňa šéfa metropolitnej polície Barbara Grayová v nedeľnom vyhlásení vyjadrila úprimnú ľútosť nad ujmami, ktoré Carrick svojim obetiam spôsobil. "Sklamali sme ich, pretože sme v radoch metropolitnej polície nedokázali identifikovať muža, ktorý páchal tie najstrašnejšie činy," povedala.

Londýnskou metropolitnou políciou otriasali v posledných rokoch škandály týkajúce sa korupcie, rasizmu i sexuálneho násilia. Jedným z prípadov boli v roku 2021 únos, znásilnenie a brutálna vražda Londýnčanky Sarah Everardovej, za ktorej bol na doživotie odsúdený policajt Wayne Couzens. Ten na únos mladej ženy zneužil služobný preukaz.

Šéf metropolitnej polície Mark Rowley, ktorý bol menovaný do svojej funkcie vlani v júli, sľúbil, že obnoví dôveru ľudí v políciu.

Carrick sa okrem znásilnenia priznal aj pokusom o znásilnenie, sexuálnym útokom, protiprávnemu zadržiavaniu a nátlakovému správaniu. Carrickov právnik Alisdair Williamson súdu povedal, že jeho klient "prijíma za svoje činy plnú zodpovednosť". "Nemôže žiadať o zľutovanie a tiež tak nerobí," podotkol Williamson.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články