Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Správa z vyšetrovania leteckej tragédie, pri ktorej zomrela Hrnkova rodina: Toto mohlo spôsobiť nehodu!

Trosky lietadla, ktoré sa zrútilo v Etiópii.Galéria fotiek (1)
Trosky lietadla, ktoré sa zrútilo v Etiópii.
Zdroj: TASR/ AP Photo/Mulugeta Ayene

WASHINGTON - Americkí vyšetrovatelia, ktorí skúmajú nehodu lietadla Boeing 737 Max, pri ktorej v marci 2019 krátko po štarte z Addis Abeby zahynulo všetkých 157 ľudí na palube, nesúhlasia so závermi etiópskeho vyšetrovacieho tímu týkajúcich sa príčiny nesprávneho fungovania jedného zo senzorov. V utorok to uviedla agentúra AP.


Národná rada pre bezpečnosť dopravy (NTSB) uviedol, že chybné údaje stabilizačného senzora MCAS, ktorého úlohou bolo kontrolovať smerovanie prednej časti lietadla, s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila zrážka s cudzím objektom, napríklad s vtákom.

Piloti neboli schopní stroj vyrovnať

Etiópsky letecký úrad naopak tvrdí, že porucha senzora bola spôsobená problémami s elektroinštaláciou lietadla, ktoré existovali už od jeho výroby. Vyšetrovacie tímy oboch krajín sa však zhodli na tom, že práve chybný senzor spôsobil, že autopilot začal nos lietadla smerovať k zemi a piloti neboli schopní získať kontrolu nad riadením a stroj vyrovnať.

Na palube boli aj Slováci

Pri nehode zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov — manželky, dcéry a syna politika Antona Hrnka a charitatívnej pracovníčky Danice Olexovej. Táto letecká katastrofa viedla k tomu, že prevádzka lietadiel Boeing typu Max bolo na celom svete pozastavená na takmer dva roky.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články