Sobota, 4. február 2023. Meniny má Veronika, zajtra Agáta.

Krajiny chcú dosiahnuť väčšiu ekonomickú integráciu: Brazília a Argentína budú hovoriť o spoločnej mene

Luiz Inácio Lula da SilvaGaléria fotiek (3)
Luiz Inácio Lula da Silva
Zdroj: TASR/AP Photo/Andre Penner, File

BUENOS AIRES – Brazília a Argentína chcú dosiahnuť väčšiu ekonomickú integráciu a v tomto úsilí sa budú zaoberať možnosťou zaviesť spoločnú menu. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a argentínsky líder Alberto Fernández to uviedli v spoločnom článku, informovala v nedeľu agentúra Reuters.


"Máme v úmysle prekonať prekážky v našich výmenách, zjednodušiť a modernizovať pravidlá a podporovať miestne meny," píše sa v texte zverejnenom na argentínskom spravodajskom webe Perfil."Rozhodli sme sa tiež pokročiť v diskusiách o spoločnej juhoamerickej mene..., čím sa znížia náklady na operácie a naša zraniteľnosť zvonka," uviedli prezidenti s tým, že po bilaterálnom projekte by nasledovalo pozvanie ďalších latinskoamerických štátov.

Krajiny chcú dosiahnuť väčšiu
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

Myšlienku spoločnej meny predniesli vo svojom vlaňajšom článku brazílsky minister financií Fernando Haddad a jeho výkonný tajomník Gabriel Galipolo. Lula sa o nej zmieňoval počas kampane pred prezidentskými voľbami. Brazília navrhuje, aby sa táto mena nazývala sur (juh). Lula si v súlade s tradíciou zvolil pre prvú zahraničnú cestu susednú Argentínu ako najväčšieho obchodného partnera Brazílie v regióne. Nedeľňajšia návšteva sa koná po štyroch rokoch napätých vzťahov počas vlády predošlého brazílskeho pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Argentínsky prezident Alberto Fernandéz
Galéria fotiek (3)
Argentínsky prezident Alberto Fernandéz
Zdroj: TASR/AP Photo/Natacha Pisarenko

Fernández a Lula zdôraznili potrebu dobrých vzťahov

Lulovou cestou sa Brazília tiež vracia do Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC). Z toho vystúpila v roku 2019 na pokyn Bolsonara, ktorý účasť v regionálnej skupine odmietal z dôvodu členstva Kuby a Venezuely. Fernández a Lula zdôraznili potrebu dobrých vzťahov Argentíny a Brazílie, ako aj posilnenia regionálnej integrácie, píše sa v článku.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články