Piatok, 3. február 2023. Meniny má Blažej, zajtra Veronika.

V Číne sa po uvoľnení opatrení očakáva obrovská infekčná vlna: Väčšina obyvateľov sa infikuje koronavírusom

Viac čínskych miest zmiernilo protipandemické opatrenia.Galéria fotiek (2)
Viac čínskych miest zmiernilo protipandemické opatrenia.
Zdroj: SITA/AP Photo/Andy Wong

PEKING - Dlhé mesiace v izolácii s minimom kontaktov si vyberie svoju daň. Podľa popredného čínskeho odborníka sa prevažná väčšina z 1,4 miliardy Číňanov nakoniec nakazí koronavírusom. Koľko obetí to bude znamenať, ťažko predpokladať.


Po uvoľnení opatrení nulovej tolerancie na Covid štátne médiá vo štvrtok informovali, že bývalý zástupca riaditeľa čínskeho zdravotníckeho úradu Feng Zijian predpokladá, že patogénom sa nakoniec nakazí 80 až 90 percent populácie. V prvej vlne by sa teda malo nakaziť okolo 60 percent.

ilustračné video

Je potrebné prijať „rozumné kroky“, aby sa vrchol vlny udržal na nízkej úrovni a zmiernili sa záťaže pre verejné zdravotníctvo, povedal vládny poradca na internetovom fóre na pekinskej univerzite Tsinghua podľa novín Zhongguo Qingnianbao.

Očkovanie znižuje riziko závažnej progresie ochorenia

Vlna vyvinie obrovský tlak na zdravotnícky systém. Preto je potrebné urobiť prípravy, povedal Feng Zijian, ktorý radí vládnej pracovnej skupine pri riešení pandémie. Dôležité je aj urýchlenie očkovania, najmä u staršej populácie s chronickými ochoreniami. Súčasné vakcíny sú „veľmi účinné“ pri znižovaní rizika závažných ochorení. Každý, kto ešte nie je úplne zaočkovaný, by tak mal urobiť čo najskôr.

Čínu čaká veľký problém:
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Zhang Yuwei/Xinhua via AP, File

Podľa agentúry Bloomberg bol Feng Zijian jedným z ôsmich odborníkov, ktorí minulý týždeň radili podpredsedníčke vlády Sun Chunlan predtým, ako hovorila o novej etape v boji proti vírusu a prisľúbila zmeny.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články