Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

VIDEO Na leteckej šou sa zrazil bombardér so stíhačkou: Počet pasažierov zatiaľ nie je jasný

Výbuch dvoch historických lietadiel. Zobraziť galériu (3)
Výbuch dvoch historických lietadiel. (Zdroj: SITA/Nathaniel Ross Photography via AP)

HOUSTON - Dve historické lietadlá z obdobia druhej svetovej vojny sa v sobotu zrazili na leteckej šou v Dallase, potvrdili americké letecké úrady. Ako vo svojej správe ďalej uviedla agentúra AFP, zatiaľ nie je jasné, koľko ľudí sa nachádzalo v lietadlách - Boeingu B-17 Flying Fortress a menšom Bell P-63 Kingcobra, uviedol Federálny úrad pre letectvo (FAA). Rovnako nebolo zrejmé, či niekto prežil haváriu, ku ktorej došlo počas leteckou šou Wings Over Dallas na letisku Dallas Executive Airport.

Viaceré videá zverejnené na sociálnych sieťach zachytili ako menšie lietadlo zasiahlo bombardér B-17 len pár desiatkom metrov nad zemou. Po zrážke sa lietadlá rozpadli na niekoľko veľkých kusov a následne spadli na zem, kde prišlo k výbuchu. FAA uviedol, že jeho agenti a Národná rada pre bezpečnosť dopravy budú incident vyšetrovať.

Štvormotorový bombardér B-17 zohral dôležitú úlohu pri víťazstve v leteckej vojne proti Nemecku v druhej svetovej vojne. S povesťou ťažného koňa sa stal jedným z najvyrábanejších bombardérov vôbec. P-63 Kingcobra bolo stíhacie lietadlo, ktoré vyvinula počas 2. svetovej vojny spoločnosť Bell Aircraft, ale v boji ho používalo iba sovietske letectvo. K jednej z posledných veľkých havárií bombardéra typu B-17 došlo v októbri 2019, keď na letisku Windsor Locks v americkom štáte Connecticut zahynulo sedem ľudí.

VIDEO Na leteckej šou
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/Nathaniel Ross Photography via AP)

VIDEO Na leteckej šou
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/Nathaniel Ross Photography via AP)

Viac o téme: StíhačkaBombardérLetecká šouDallas
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu