Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Maďarsko sa na energetické sankcie voči Rusku spýta občanov

Viktor OrbánGaléria fotiek (1)
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/Bertrand Guay, Pool via AP

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda sa v rámci národnej konzultácie spýta občanov na ich názor na energetické sankcie voči Rusku. O stredajšom rozhodnutí kabinetu informoval premiér Viktor Orbán vo videu zverejnenom na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.


"Európska únie prinútila členské štáty k tomu, aby boli na Rusko uvalené energetické sankcie. Odvtedy ceny energií mohutne narástli. Brusel sľuboval, že sankcie prispejú k ukončeniu vojny, a že tieto sankcie zasiahnu agresora. Namiesto toho dnes každý občan Európy platí sankčnú cenu za energie," konštatoval Orbán. Podľa jeho slov vláda zareagovala na žiadosť parlamentných frakcií strán vládnuceho bloku Fidesz-KDNP, ktoré na výjazdovom zasadnutí v Balatonalmádi minulý štvrtok (22.9.) vyzvali vládu, aby sa občanov spýtala na ich názor na sankcie voči Rusku.

Národné konzultácie vo forme dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá Orbánova vláda v roku 2010. Odvtedy Maďari mali možnosť vyjadriť sa touto formou k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry i minimálnej mzdy. V dotazníku "Zastavme Brusel!" aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie. Posledné dva dotazníky z vlaňajšieho leta a februára tohto roka sa venovali koronavírusovej pandémii.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články