Pondelok, 5. december 2022. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas.

Niekoľkotisícové protesty v Nemecku za otvorenie plynovodu Nord Stream: Žiadajú zrušenie protiruských sankcií

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Youtube/Zabby

BERLÍN - Na 3000 ľudí dnes demonštrovalo v obci Lubmin blízko severonemeckého Greifswaldu za cenovo prijateľné energie a za otvorenie plynovodu Nord Stream, ktorý bol vybudovaný za účelom priamej prepravy ruského plynu do Nemecka. S odvolaním sa na políciu o tom informovala agentúra DPA. Organizátori podľa médií požadujú tiež zrušenie protiruských sankcií.


Manifestácia s názvom "Aby mala naša vlasť budúcnosť - otvoríte konečne Nord Stream 2" sa dnes popoludní odohrala bez incidentov, oznámil policajný hovorca. Minulú nedeľu sa na podobnom proteste zišlo asi 2000 ľudí.

Zastavenie jeho prepravy zdôvodňuje technickými problémami

Nord Stream vedie z Ruska po dne Baltského mora, pričom Lubmin je miestom, kde potrubie prechádza na nemeckú pevninu. Nemecká vláda odmietla uviesť dokončený plynovod Nord Stream 2 do prevádzky kvôli ruskej invázii na Ukrajinu. Viac ako desať rokov fungujúcim paralelným plynovodom Nord Stream 1 v súčasnosti Rusko neposiela žiadny plyn, zastavenie jeho prepravy zdôvodňuje technickými problémami.

ARCHÍVNE VIDEO Sulík informoval, že Slovensko má od dnes prepojenie plynovodov so všetkými susednými štatmi

Obmedzenie dodávok plynu z Ruska do EÚ prispelo k prudkému rastu cien

Nemecká vláda považuje toto zdôvodnenie za zámienku a tvrdí, že Moskva prerušila dodávky plynu v snahe vyvolať pred začiatkom vykurovacej sezóny nedostatok tejto suroviny v Európe. Obmedzenie dodávok plynu z Ruska do EÚ prispelo k prudkému rastu cien tejto energetickej suroviny do zatiaľ nevídaných výšok. Protiruské sankcie uvalila EÚ v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články