Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Kancelária belgického premiéra zrejme bola terčom hackerského útoku

Alexander de Croo Zobraziť galériu (2)
Alexander de Croo (Zdroj: SITA/Didier Lebrun, Pool Photo via AP)

BRUSEL - Belgická federálna prokuratúra začala súdne vyšetrovanie možného napadnutia počítačových serverov kancelárie predsedu federálnej vlády Alexandra De Crooa. Informovala v utorok tlačová agentúra Belga.

Kancelária pomáha premiérovi pri výkone jeho funkcie a počítače, ktoré používa, preto obsahujú množstvo citlivých informácií, uviedla Belga. Federálna prokuratúra pre belgické médiá spresnila, že vyšetrovanie tejto kauzy sa ešte len začalo.

Útoky alebo pokusy o vniknutie do počítačového systému premiérovej kancelárie boli zistené začiatkom augusta a podľa denníka Het Nieuwsblad sa predpokladá, že boli vykonané zo zahraničia. Kancelária predsedu vlády pre médiá potvrdila "podozrivé aktivity" spozorované na počítačových systémoch, ktoré prevádzkuje. "Príslušné orgány prijali dodatočné preventívne opatrenia, aby vylúčili akékoľvek ďalšie bezpečnostné riziko. Kontext tohto incidentu musí určiť súdne vyšetrovanie," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie predsedu vlády.

Kancelária belgického premiéra zrejme
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: gettyimages)

Služby premiérovej kancelárie a teda aj komunikáciu cez jej počítačové servery využíva aj miestna či federálna polícia. "Všetky počítače všetkých policajných agentov v krajine museli byť resetované. Každý policajt si musel vyžiadať nové heslo a dokonca ani teraz nemôžu ešte všetci policajti a vyšetrovatelia používať svoje počítače tak, ako by si želali," citoval denník Het Nieuwsblad nemenované policajné zdroje. Technickým vyšetrovaním prípadných hackerských útokov na kanceláriu predsedu vlády boli poverení odborníci z Centra pre kybernetickú bezpečnosť Belgicka (CCB).

Viac o téme: PremiérBelgickoHackerský útokAlexander de Croo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu