Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

KORONAVÍRUS Poradná skupina WHO odporúča pre seniorov druhú posilňujúcu dávku

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

ŽENEVA - Strategická poradná skupina expertov v oblasti vakcinácie WHO (SAGE) vo štvrtok odporučila pre starších ľudí druhú posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.


Predseda skupiny Alejandro Cravioto upozornil, že toto odporúčanie sa nevzťahuje na celú populáciu. SAGE neuviedla ani presné vekové rozpätie osôb. Každá krajina má sama rozhodnúť, pre akú vekovú skupinu posilňovaciu dávku odporučí. V ideálnom prípade by mala byť podaná štyri až šesť mesiacov po prvej posilňujúcej dávke. SAGE takéto očkovanie odporúča všetkým zdravotníckym pracovníkom aj osobám s oslabenou imunitou či inými ochoreniami, ktoré by v prípade nákazy covidom mohli zvýšiť riziko vážneho priebehu ochorenia.

Experti zo SAGE upozornili na "výraznú neistotu" spojenú s charakteristikami budúcich variantov vírusu a  celosvetovým nárastom imunity získanej očkovaním či prekonaním nákazy. "Je pravdepodobné, že ďalšie dodatočné dávky by mohli byť potrebné štyri až 12 mesiacov po druhej posilňujúcej dávke, najmä u osôb najviac zraniteľných voči ochoreniu a smrti," uviedli.

KORONAVÍRUS Poradná skupina WHO
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko, Pool

WHO uviedla, že posúdi nové vakcíny vyvíjané spoločnosťami ako Moderna a Pfizer/BioNTech, ktoré sú prispôsobené novému a rýchlejšie sa šíriacemu variantu omikron a jeho subvariantom. SAGE zdôraznila, že súčasné vakcíny by mali poskytovať ochranu proti "vážnemu priebehu ochorenia" aj pri týchto variantoch.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články