Streda, 5. október 2022. Meniny má Viera, zajtra Natália.

Samospráva Enerhodaru varovala ľudí, aby sa nezdržiavali na uliciach: Hrozia ďalšie útoky na elektráreň

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: FOTO TASR/AP

KYJEV - Kyjev a Moskva sa v sobotu navzájom obviňovali z útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň na juhovýchode Ukrajiny, ktorá bola za posledný týždeň opakovane ostreľovaná. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Archívne video: Rusko v noci zaútočilo na Záporožskú jadrovú elektráreň

Táto elektráreň v meste Enerhodar je najväčšou jadrovou elektrárňou na Ukrajine a v Európe. Pod kontrolou Rusov je od marca a Ukrajina obviňuje Moskvu, že tam zriadila základňu pre stovky svojich vojakov a že tam skladuje zbrane. "Obmedzte svoju prítomnosť v uliciach Enerhodaru! Dostali sme informácie o nových provokáciách (ruských) okupantov," napísal na sociálnej sieti miestny šéf v Enerhodare, ktorého príspevok zdieľala aj ukrajinská jadrová agentúra Enerhoatom.

Mesto je stále verné Kyjevu

Mesto je stále verné vláde v Kyjeve, pripomenula AFP. "Podľa obyvateľov prebieha nové ostreľovanie v smere jadrovej elektrárne... čas medzi začiatkom ostreľovania a dopadom striel je tri až päť sekúnd," uvádza sa vo varovaní. Promoskovskí predstavitelia na okupovaných územiach Záporožskej oblasti však z ostreľovania obviňujú ukrajinské sily. "Enerhodar a Záporožská jadrová elektráreň sú pod paľbou militantov (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského," uviedol člen Moskvou dosadenej samosprávy Vladimir Rogov.

"Strely dopadli na priestranstvá nachádzajúce sa na brehoch rieky Dneper a v elektrárni," dodal Rogov, pričom nehlásil žiadne obete ani škody. Územia okupované Ruskom a tie, ktoré sú pod kontrolou Ukrajiny, tam rozdeľuje práve rieka Dneper. Kyjev a Moskva sa navzájom obviňujú z niekoľkých kôl ostreľovania jadrovej elektrárne, ktoré vyvolalo obavy z jadrovej katastrofy a viedlo vo štvrtok k mimoriadnemu zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN.

Samospráva Enerhodaru varovala ľudí,
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP

Ukrajina vyhlásila, že prvé útoky 5. augusta poškodili káble elektrického vedenia a vynútili si odstavenie jedného z reaktorov. Následné útoky vo štvrtok poškodili prečerpávaciu stanicu a senzory radiácie. Ukrajina, podporovaná západnými spojencami, vyzvala na zriadenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne a na stiahnutie ruských ozbrojených síl.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články