Streda, 29. jún 2022. Meniny má Peter, Pavol, Petra, zajtra Melánia.

Kuba odsúdila ďalších 74 demonštrantov: Niektorí strávia vo väzení až 18 rokov

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Ismael Francisco

HAVANA - Väzenské tresty do výšky 18 rokov udelili kubánske súdy ďalším 74 ľuďom za podiel na vlaňajších bezprecedentných protivládnych protestoch, oznámili v stredu tamojšie úrady. Informovala o tom agentúra AFP.


Justičné úrady v Havane, Santiagu a Matanzase oznámili tresty 74 osobám obžalovaným z podnecovania k vzbure, z narúšania verejného poriadku a z ďalších zločinov spojených s minuloročnými protestami. Dvoch obžalovaných oslobodili.

Z odsúdených dostalo 56 osôb väzenské tresty v rozpätí od desať do 18 rokov odňatia slobody. Ďalším osobám, medzi ktorými bolo aj 12 mladistvých, boli tresty zmenené na "nápravné práce". Títo odsúdení "útočili na ústavný poriadok a stabilitu nášho socialistického štátu," uviedla prokuratúra.

Obyvatelia Kuby vyšli vlani v júli do ulíc miest, aby protestovali proti vysokým cenám a nedostatku potravín. Takéto nepovolené protesty sú na Kube mimoriadne zriedkavé a kubánska polícia proti nim zakročila. O život prišiel jeden človek, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia a 1300 ľudí bolo zadržaných. V predchádzajúcich súdnych konaniach boli niektorí demonštranti uväznení až na 25 rokov. Kubánska vláda tvrdí, že za nepokojmi boli Spojené štáty.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články