Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

MIMORIADNE Rana Rusku: Gruzínsko chce vstúpiť do NATO a EÚ

Garibašvili vraj usiluje o vstup Gruzínska do NATO.Galéria fotiek (2)
Garibašvili vraj usiluje o vstup Gruzínska do NATO.
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

TBILISI - Gruzínsko sa stále usiluje o členstvo v NATO, najprv však musí vyriešiť svoje územné spory s Ruskom. Na ekonomickom fóre v Katare to povedal gruzínsky premiér Irakli Garibašvili, informuje agentúra Reuters.


archívne video

Gruzínsko dlhodobo dúfa, že vstúpi do NATO, a to aj napriek odporu Moskvy, ktorá tieto snahy považuje za útok na svoju tradičnú sféru vplyvu. V auguste 2008 sa Rusko a Gruzínsko stretli v päťdňovej bleskovej vojne, po ktorej Moskva uznala nezávislosť dvoch gruzínskych provincií ovládnutých separatistami, Abcházsko a Južné Osetsko, kde udržuje silnú vojenskú prítomnosť.

Irakli Garibašvili
Galéria fotiek (2)
Irakli Garibašvili
Zdroj: SITA

Gruzínci majú záujem aj o vstup do Európskej únie, Európska komisia sa však minulý týždeň rozhodla zakaukazskú krajinu na rozdiel od Ukrajiny a Moldavska zatiaľ neodporučiť na kandidátsku krajinu. Za pripojenie Gruzínska k európskemu bloku v pondelok v Tbilisi demonštrovali desiatky tisíc ľudí.

Zásadná chyba Západu a podcenenie situácie

Bývalý generálny tajomník NATO Anders Foght Rasmussen pritom už skôr povedal, že Západ urobil "prvú chybu", keď v roku 2008 na bukureštskom aliančnom summite nenastolil jasnú cestu k vstupu Ukrajiny a Gruzínska do NATO. 

História už potom hovorí sama za seba. Rusko zaútočilo najprv na Gruzínsko a v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym a začala sa vojna na Donbase.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články